“Hetimi do tregojë përgjegjësitë për FSHF-në dhe Egnatian”, Shyti për tragjedinë e Dwamena: Edhe UEFA e përfshirë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Artan Shyti, njëkohësisht edhe ish-drejtues në klubin Teuta, thotë për 'Report TV' se nëse FSHF dhe Egnatia nuk kanë përgjegjësi për tragjedinë e Dwamena-s, atëherë duhet të jenë nxitës për zbardhjen e ngjarjes.

“Hetimin duhet ta bëjë edhe federata, me mendje të ftohtë. Edhe ministria e Arsimit dhe Sportit sepse nuk ka bërë një reagim për rastin. Edhe shteti është veçanërisht përgjegjës. Në përfundim të analizës duhet dhe mund të ketë përgjegjësi. Nuk duhet ta paguanin ne këtë kosto, se është një ngjarje tragjike, se edhe rrogozhinasit kanë mbetur të shokuar.

Moral ishte ajo e Partizanit, që nuk e mori, por është subjektive. Nëse mjeku thotë se është në rregull është përgjegjësi e tij dhe kjo është e pakontestueshme. Të gjithë klubet kanë mjekë, por paguhen shumë pak. Klubet duhet të shpenzojnë më shumë për këtë, sepse stafi mjekësor duhet të jetë më i madh.”

Shyti thotë se nuk ka rregulla konkrete për rastin e Dëamena-s, por ai akuzon institucione të larta se nëse nuk është lejuar të luajë në Angli dhe Spanjë përse të ndodhte në Shqipëri. Sipas tij UEFA duhet të nxjerrë një ligj për këtë.

“Sporti është anti tezë e vdekjes. Të luash futboll i sëmurë është përgjegjësi e vetë individit, klubit dhe vetë UEFA-s. Nuk ka rregullore, por përse duhet të luante kur nuk lejohej në Spanjë e Angli.”

Ne.k./S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ben: 12/11/2023 23:12

    Gjynof ky i shkreti qe iku,po sa per Tanin problemi eshte se pse u mbyllen bastet.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik