Hetimi ndaj Ahmetajt, SPAK reagon pas akuzave: Tentativë për të intimiduar e penguar punën tonë! Prokurori Braho nuk heton më dosjen

Hetimi ndaj Ahmetajt, SPAK reagon pas akuzave: Tentativë për të intimiduar e penguar punën tonë! Prokurori Braho nuk heton më dosjen

SPAK

Pas kontrolleve të BKH  në vilën e partneres aktuale të Arben Ahmetajt si dhe në vilat luksoze të ish bashkëshortes në Rolling Hills dhe Green Coast, SPAK ka reaguar për hetimin ndaj tij duke iu përgjigjur edhe akuzave të opozitës, mes tyre edhe Sali Berisha.

SPAK thotë se kundërshton këdo që po tenton të intimidojë dhe të sulmojë prokurorët e posaçëm duke i kufizuar nga përgjegjësia për ndjekjen penale. Për pretendimet lidhur me veprimtarinë e tyre proceduriale, Prokuroria e Posaçme sqaron se kushdo mund t’i referojë në organet kompetente për të verifikuar punën e prokurorëve.

"Prokuroria e Posaçme kundërshton çdo tentativë për intimidim dhe sulme personale ndaj prokurorëve të posaçëm që synon t’i kufizojë ata nga kompetenca dhe përgjegjësia e tyre për të ushtruar ndjekjen penale sipas Kushtetutës dhe ligjit. Cilido që ka pretendime për veprimtarinë proçedurale të prokurorëve të posaçëm ka mundësinë që t’i referojë ato në organet kompetente, në Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë apo edhe në organet e ndjekjes penale, autoritete të cilat ligji iu ka njohur kompetencën për të verifikuar dhe për të kontrolluar punën e prokurorëve të posaçëm", thuhet në reagimin e plotë.

Reagimi i SPAK vjen pasi Sali Berisha hedh akuza ndaj punës së prokurorëve të posaçëm se po përpiqen të mbrojnë Arben Ahmetajn nga dosja e inceneratorëve dhe bëjnë kontrolle në banesat e tij. Edhe herë të tjera, Berisha e ka sulmuar Prokurorinë e Posacme duke thënë se 1000 akuza ndaj Ahmetajt por SPAK hesht se është shndërruar në repart të Partisë Socialiste.

Në një reagim zyrtar, SPAK hedh poshtë pretendimet e raportuara në disa media dhe të artikuluara nga politikanë, se dy prokurorët e këtij institucioni, Ened Nakuçi dhe Klodjan Braho kanë shërbyer si mbrojtje për Ahmetajn në mënyrë që të mos hetohej. SPAK thotë se Ahmetaj është duke u hetuar nga prokurore Enkeleda Millonaj.

“Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, duke pasur në konsideratë që në mënyrë të përsëritur prej një periudhë kohore disa mujore, në disa media dhe portale mediatike, janë ngritur pretendime në lidhje me veprimet proçedurale të kryera nga prokurorët Klodjan Braho dhe Ened Nakuçi në ushtrimin e ndjekjes penale lidhur me proçedimin penal nr.277 viti 2020 që bën fjalë për kontratën e koncensionit me objekt “Ndërtimin dhe administrimin e impiantit të trajtimit të mbetjeve urbane të Qarkut Elbasan, për prodhimin e energjisë”, vlerëson të nevojshme që të informojë opinionin publik si më poshtë:

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në përfundim të hetimeve paraprake për proçedimin penal nr.277 viti 2020 të Prokurorisë së Posaçme, në datën 09.12.2022 ka paraqitur në Gjykatën e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë kërkesën për dërgimin në gjyq të çështjes penale në ngarkim të të pandehurve Lefter Koka, Alqi Bllako, Etleva Kondi, Jonida Zeqo, Pëllumb Abeshi, Bardhul Çabiri, Serafin Papa, Mirel Mërtiri, Klodian Zoto, Stela Gugallja, shoqëria “Albtek Energy” sh.p.k dhe shoqëria “Integrated Technology Services” sh.p.k, me akuzat e tyre respektive.

Prokurorët e çështjes kanë kryer veprimet proçedurale duke u bazuar në Kodin e Procedurës Penale si dhe në provat që janë mbledhur gjatë fazës së hetimeve paraprake. Veprimet proçedurale të prokurorëve të çështjes në lidhje me këtë proçedim penal nuk janë veprime dhe qëndrime të tyre personale, por përfaqësojnë qëndrimin dhe vendimin e institucionit të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Gjyqtari i seancës paraprake me vendimin nr.21, datë 21.02.2023 e ka vlerësuar si të drejtë dhe të bazuar në ligj kërkesën për dërgimin në gjyq të çështjes penale dhe ka vlerësuar se hetimet janë të plota, se ka prova të mjaftueshme për të provuar akuzat penale të ngritura, duke vendosur dërgimin në gjyq të kësaj çështje penale. Ky vendim i gjyqtarit të seancës paraprake, i cili është një vendim ndaj të cilit nuk lejohet ankim, rrëzon çdo pretendim të padrejtë ndaj prokurorëve të çështjes për hetime të paplota apo për akuza të pabazuara në prova të mjaftueshme.

Në lidhje me veprimet e kryera nga shtetasi Arben Ahmetaj në cilësinë e Ministrit të Zhvillimit Ekonomik dhe Sipërmarrjes, Ministrisë së Drejtësisë, si dhe në lidhje me disa fakte dhe rrethana të tjera që kanë rezultuar nga hetimet e paraprake, është vendosur ndarja e çështjes penale duke u rregjistruar proçedimi penal nr.277/1, datë 19.09.2022. Ky proçedim penal është hetuar nga prokurori Klodjan Braho dhe është ndarë si proçedim penal më vete para se prokurori Ened Nakuçi të bëhej pjesë e grupit hetimor për proçedimin penal nr.277 viti 2020.

Aktualisht, proçedimi penal nr.277/1 viti 2022 është duke u hetuar nga prokurore Enkeleda Millonaj, pasi me vendimin e Drejtuesit të Prokurorisë të datës 30.01.2023 është vendosur zëvendësimi i prokurorit Klodjan Braho, me kërkesë të këtij të fundit.

Prokuroria e Posaçme kundërshton çdo tentativë për intimidim dhe sulme personale ndaj prokurorëve të posaçëm që synon t’i kufizojë ata nga kompetenca dhe përgjegjësia e tyre për të ushtruar ndjekjen penale sipas Kushtetutës dhe ligjit. Cilido që ka pretendime për veprimtarinë proçedurale të prokurorëve të posaçëm ka mundësinë që t’i referojë ato në organet kompetente, në Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë apo edhe në organet e ndjekjes penale, autoritete të cilat ligji iu ka njohur kompetencën për të verifikuar dhe për të kontrolluar punën e prokurorëve të posaçëm”, thuhet në njoftimin e SPAK.

/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • naku: 11/03/2023 09:14

  ketu ushtrohen presion dhe shantazh ndaj cdo intelektuali nga partia ne pushtet, jo me ndaj prokuroreve.

  Përgjigju
 • Pjeter: 10/03/2023 20:51

  Po mire,nuk egziston mundesia qe Sali bej Berisha,te thirret zyrtarish e te provoje me fakte akuzat qe ben kunder prokuroreve?ne te kundert te mbaje pergjegjesi per ato qe akuzon,sepse nga akuza kthehen ne shpifje!! Nuk e kuptoj pse kaq liri veprimi per nje individ kaq zullumqar,qe asnje here nuk eshte pergjigjur per shpifjet e tij!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet