Hetimi për Metën rinis më 2 shtator, hartohet lista e dëshmitarëve

Hetimi për Metën rinis më 2 shtator, hartohet lista e dëshmitarëve

Megjithëse parlamenti vijon të jetë me pushimet e verës, Komisioni Parlamentar që po heton shkeljet e pretenduara të kushtetutës nga presidenti Ilir Meta, ka mbledhur një mori me informacione për këtë hetim i cili rinis pas datës 2 Shtator. TCH ka mësuar se tashmë ky komision posedon përgjigjet e ardhura Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Kolegji Zgjedhor dhe Qendra e Publikime Zyrtare. Presidenca ka bashkëpunuar me këtë komision duke dërguar si përgjigje një material 20 faqesh. Nuk dihet ende nëse ky komision do të ftojë për të dëshmuar kreun e shtetit siç edhe parashikohet në rregulloren e të tilla komisioneve.

Presidenca nuk i ka dhënë ende përgjigje pyetjes nëse presidenti do të shkojë përpara këtij komisioni në rast se i mbërrin një ftesë e tillë. Interesant është fakti se ky komision ka kërkuar dhe ka marrë, informacion të detajuar nga Policia e Shtetit dhe Prokuroria e Përgjithshme për krimet zgjedhore. TCH e ka parë kërkesën për këto dy institucione ku u kërkohet të japin të dhënat për procedimet që lidhen me krimet zgjedhore për periudhën 1 Janar 10 Qershor 2019 si dhe për periudhën pas çdekretimit të datës 30 Qershor.

Mbetet e paqartë përse ky informacion do t’i shërbejë komisionit hetimor. Komisioni Parlamentar Hetimor mësohet se ka hartuar një listë me ata të cilët do të dëshmojnë, listë e cila mbahet top-sekret. Po për këtë çështje në Tiranë më 6 shtator do të mbërrijë një delegacion i Komisionit të Venecias në një mision faktmbledhës. Ky komision do ta ketë të lehtë të japë një opinion të shpejtë, pasi nuk mungon precedenti. Komisioni Venecias për një çështje të ngjashme disa kohë më parë kur Qeveria Moldave pati një përplasje me presidentit e vendit u shpreh me opinion i cili vlejti për të shkarkuar presidentin e Moldavisë për shkelje kushtetuese.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • shqiptare jo plehr toxike muzllumi: 02/09/2019 12:46

  Eshte pafytyresi qe Politika te vazhdoj te injoroj te Drejtat Qytetare dhe veproje si nji Bande Gangsterrash duke e trajtuar Shtetin Shqiptare , si ne te drejte te Klanit te vet Politikes ! Eshte absurde qe Presidenti ne Shqiperi mos te zgjidhet nga vet qytetaret shqiptare ! Nji mohim i ksaj te Drejte Qytetare ,lee qart te kuptojme se sistemi qe na afrojne eshte HibritoDemokratike per mos the FAKESistem D. Un e konsideroj kte President si nji produkt te Patareve Ordiere Politike qe injoron Shqiperine ne ate post ,joveeteem se eshte totalisht i paafte e s'ka asnji te Drejt Morale,te jet ne ate post ,por nuk meriton te jet Presidet i Shqiptareve ,sespse ka nji nivel jeriu ordiner ,e nuki me peerfaqso mua si qytetare shqiptare ne asnji Drejtim ! Ky maskara ,kriminel,hajn ,e mbreti i Korrupsioit ne Politiken Shqiptare ,mundet te perfaqsoj vetem pafytyresinee njerezore dhe kalbesiren politike e ate vend ,por asnjiher nee qytetaret shqiptare ,per mos ta thelluar analizen mbi kte bakterie toxike . Ky maskara ,i pabes ,tinzar e bastard tradhetar i veenndit tim eshte i paparashikueshem dhe duhet te zhduket menjiher nga ai Post seepse Injoron gjitcka mee qenien t ij te shemtuar ne cdo kedveshtrim ne ate kolltuk . Me posht se kaq Shqiperia uk ka reen kurr ,veec epokes Mesjtare

  Përgjigju
 • Babe84: 01/09/2019 18:58

  Hahahahah keta politikanet tane jane parodi me vete. Po ca hetimi do I bejne kur halete bashke i organizojne? Keta duhen pushkatuar si ne kohe te Enverit.Vetem ashtu do shpetoj populli i mjere

  Përgjigju
 • fatmir edepsêz çfarkarri: 01/09/2019 11:58

  Ilir fundërrin meta duhet një or e më par të zhduket nga skema politike. Është turpi e pjella e poshtërsis.

  Përgjigju
  • Beni: 01/09/2019 14:44

   Te shohim sa do tja arrini qellimit.Au ka vjedhur aq shume sa mund tju blej......

 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Zlatan Ibrahimovic si vera, Milani i ofron kontratë të re

Zlatan Ibrahimovic si vera, Milani i ofron kontratë të re