Historia e lepurushit të Pashkëve që shpërndan vezë: Si u bë simbol i i ngjalljes së Jezu Krishtit

Historia e lepurushit të Pashkëve që shpërndan vezë: Si u bë simbol i i ngjalljes së Jezu Krishtit

Lepuri i pashkeve

Lepuri i Pashkëve është kthyer në një simbol të dashur të festës së Pashkëve, por nga e ka origjinën kjo traditë? Historia e lepurushit të Pashkëve mund të gjurmohet në ritualet e lashta pagane që festonin ardhjen e pranverës dhe rinovimin e jetës.

Me kalimin e kohës, këto tradita pagane u bashkuan me besimet e krishtera dhe lepurushi i Pashkëve u bë simbol i ngjalljes së Jezu Krishtit.Në Festën e pashkëve kudo e shohim lepuj me veshë, me dhëmbëza dhe që shpërndan vezë.

Por nga rrjedh saktësisht tradita e lepurushit të Pashkëve?

Përgjigjen për këtë pyetje e jep mitologjia,  e cila e percepton shenjtërinë  e lepurushëve, në lidhjen e tyre mistike me hënën dhe pjellorinë. Ndaj historia e lepourit të pashkëve shpesh është trajtuar në të njëjtën mënyrë në fe, fabula dhe në kulturën vizuale.

A janë të lidhur lepujt me Pashkët sepse shpesh janë konsideruar të shenjtë?

Lepujt portretizohen nga mitologjia si mashtrues të zgjuar në mitet e fiseve vendase amerikane. Tregime të ngjashme mund të gjenden në përralla të Afrikës Qendrore dhe në figurën përkatëse të Lepurit Br'er, heroit të fundit të dinakërisë. Është e pamundur të mos shohësh lepuj vizatimorë – duke përfshirë Bugs Bunny – gjithashtu duke ndjekur këtë traditë të lashtë të dinakërisë së kafshës. Sipas folklorit në Mbretërinë e Bashkuar, shtrigat mund të shndërrohen në lepuj dhe në shumë kultura ato shihen si pararojë të fatit të mirë dhe të keq. Lepujt janë vrapues të shpejtë dhe të shkathët, gjë që mund të arsyetojë perceptimin e përgjithshëm të tyre si dinak, ose misterioz dhe të errët.

Simboli i 'tre lepujve' është gjetur në të gjithë botën dhe nga më shumë se 1300 vjet më parë

Mbështetja e kësaj pikëpamjeje është fenomeni magjepsës transnacional i simbolit "tre lepujt". Ajo përshkruan tre lepuj që vrapojnë në një rreth të pafundme me veshët e tyre të prekur për të formuar një trekëndësh. Mund ta gjeni duke u përdorur në shumë kisha.

E konsideruar prej kohësh një ikonë vendase për studiuesit britanikë, ajo u zbulua më pas në të gjithë Evropën, në katedrale dhe sinagoga në Gjermani, në kishat famullitare franceze - por edhe në artefakte të krijuara në Siri, Egjipt dhe Pakistan që datojnë që nga viti 9 i shekullit pas Krishtit.

Shembulli më i hershëm mund të gjendet në Shpellat Dunhuang në Kinë, një vend i shenjtë budist i krijuar në shekullin e 6 pas Krishtit. Tërheqja e simbolit "tre lepujt" është pjesërisht në iluzionin e tij optik qendror - individualisht çdo lepur ka dy veshë, por duket se janë tre gjithsej. Arsyeja pse u shpërnda kaq gjerësisht është ndoshta për shkak të tregtisë ndërkombëtare në mijëvjeçarin e parë të erës sonë. Së bashku me shumë simbole të tjera të përhapura artistike, ka të ngjarë të shfaqej në objekte që bliheshin, shiteshin dhe eksportoheshin përgjatë Rrugëve të Mëndafshit që lidhnin Evropën me Azinë. Besohet se simboli nënkupton prosperitet dhe rigjenerim përmes përbërjes së tij ciklike dhe formave të mbivendosura. Temat e rinovimit dhe rilindjes duken të lidhura me mesazhin e Pashkëve.

A mund të ketë rrjedhur lepurushi i Pashkëve nga ky simbol i lashtë budist?

Simboli "tre lepujt" besohet të ketë origjinën në një histori në Jatakas (përralla në lidhje me jetën e Budës) për "lepurin e vetëmohimit". Në këtë histori, lepuri është një mishërim i mëparshëm i Budës historike, Siddhartha Gautama. Ai është aq bujar dhe i devotshëm, saqë kur takon një prift të uritur, u ngjit me vetëflijim në një zjarr për t'i siguruar një vakt. Si shpërblim për virtytin e tij, imazhi i lepurit u hodh në hënë. Kjo histori, dhe shoqatat hënore të lepurit në përgjithësi, ndoshta rrjedhin nga fetë shumë më të lashta në Indi. Hëna me të vërtetë ka një shenjë në sipërfaqen e saj, e cila duket (me pak imagjinatë dhe shikim të syrit) si një lepur.

Lepujt që banojnë në Hënë dhe që shikojnë hënën përhapen nëpër kulturat vizuale të Kinës, Japonisë dhe Koresë. Traditat taoiste në Kinë tregojnë një histori për një lepur që banon në Hënë, i cili grumbullon së bashku përbërësit e eliksirit të jetës. Kultura indigjene e Amerikës Veriore dhe Qendrore ka mite shumë të ngjashme që lidhin lepujt dhe lepujt me hënën, me sa duket sepse ata zbuluan gjithashtu shenja lagomorfe në sipërfaqen hënore. Duket se lepuri është një krijesë e nderuar, sinonim i fuqive qiellore dhe rinovimit jo vetëm për të krishterët në Pashkë, por në mbarë botën.

Lepurushat dhe fertiliteti

Edhe pse simbolika dhe fabulat e kafshëve nga Lindja kanë hyrë në ikonografinë evropiane, origjina e lepurushit të Pashkëve mund të jetë më afër shtëpisë. Shumica e simboleve të krishtera rrjedhin nga burimet biblike, megjithëse disa mbijetuan nga kulturat e artit të Greqisë dhe Romës antike.

Bibla ofron qëndrime të përziera ndaj lepujve. Në librat e Ligjit të Përtërirë dhe Levitikut, ato përmenden si kafshë të papastra. Megjithatë, në Psalmet dhe Fjalët e Urta ata përshkruhen si posedues të njëfarë inteligjence, megjithëse në fund të fundit dënohen si të dobët.

Ajo që i magjepsi më shumë shkrimtarët e lashtë grekë dhe romakë te miqtë tanë leporinë ishte fertiliteti i tyre. Filozofi Aristoteli (384-322 para Krishtit), për shembull, vuri në dukje se si lepujt mund të rriteshin me shpejtësi të jashtëzakonshme. Një shkrimtar tjetër me ndikim, Plini Plaku (23-79 pas Krishtit), besonte gabimisht se riprodhimi i tyre i rrezikshëm ishte për shkak të faktit se lepujt ishin hermafroditë dhe se lindja e fëmijëve ndahej nga meshkujt dhe femrat. A mund të lidhet lepurushi i Pashkëve me këtë ide klasike të pjellorisë, e përdorur për të shprehur përtëritjen dhe pjellorinë e pranverës?Në periudhën mesjetare dhe të Rilindjes, lepujt mund të ishin ose simbole të dëlirësisë ose seksualitetit të pakufishëm, në varësi të kontekstit.

Aftësi të tilla mahnitëse në riprodhimin biologjik sigurisht që patën një ndikim në simbolizmin evropian. Në artin mesjetar dhe të Rilindjes, lepujt përfaqësoheshin shpesh përkrah Venusit, perëndeshës së lashtë romake të dashurisë dhe seksualitetit. Epshi është një nga shtatë mëkatet vdekjeprurëse, dhe kur artistët e përshkruanin atë në formë alegorike ("Luxuria"), ndonjëherë merrte formën e një gruaje me një lepur.

 

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Deputeti gjerman reagon ndaj deklaratës së Vuçiç: E ka gënjeshtrën element qendror të veprimeve të tij! Në Kosovë po kryhet spastrim etnik

Deputeti gjerman reagon ndaj deklaratës së Vuçiç: E ka gënjeshtrën element qendror të veprimeve të tij! Në Kosovë po kryhet spastrim etnik