Historia e trishtë/ COVID-i i mohon 28-vjeçares të marrë në krahë fëmijën e porsalindur, e reja nga materniteti në reanimacion në luftë për jetën

TIRANË- Një nënë nuk ka mundur që të mbajë në krah fëmijën e saj të porsalindur, e as t’ia ndjejë aromën...sot ajo po lufton me jetën te spitali COVID-2 pasi është e infektuar. Gjendja e 28-vjeçares është e rëndë mëson eksluzivisht Report Tv, e shtruar në reanimacion te ‘Shefqet Ndroqi’ në Tiranë.

Historia e saj është e trishtë, ku nga materniteti nuk ka  dalë më fëmijën në krah, e lumtur, për t’iu bashkuar familjarëve, për është detyruar që të dalë me ambulancë drejt një tjetër spitali, pasi virusi i pabesë përkeqësoi gjendjen e saj shëndetësore.

Fëmija vijon të jetë në maternitet, nën kujdesin e bluzave të bardha. Probabiliteti që COVID-i të transmetohet nga nëna te fëmija në bark janë rreth 2-5%, dhe fatmirësisht fëmija pas tamponi të bërë ka rezultuar negativ. 

Kjo nuk është hera e parë që në grua shtatzënë e infektuar me virus, sjell në jetë një fëmijë, i cili në të shumtën e rasteve ka lindur i shëndetshëm duke mos e marrë virusin nga nëna...Historia e 28-vjeçare, identitetin e të cilit, redaksia ka zgjedhur të mos e bëjë publike, është shumë e trishtë, ajo që mbetet është shpresa se gjithçka do të bëhet mirë dhe se fëmija do të rikthehen në gjirin e nënës...

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Zgjedhjet e 25 prillit, Koalicioni me LSI-në e ndihmon apo e dëmton Partinë Demokratike?

Komento

Komente

 • Emigranti: 27/01/2021 13:03

  Korrupsioni në Shqipëri ka rrëzë në çdo institucion, por fajin e kemi vetë ne shqiptarët sepse i kemi mësuar vetë ashtu! për çdo gjë nxirr lekët, si me infermierët, me policinë me institucione të tjera... njerëzit u mësuan pas '97 që me lekët i bënë të gjitha, hecen rrugës si i çmendur, zgjat 10çen policit dhe hec, shkon në spital zgjat 20çen doktorit dhe merr kurën, recetën etj, zgjat 5çen nga prapa dritares tek institucionet e tjera dhe kalon pa rradhë....FAJIN E KAN VETË NJERËZIT sepse e kan krijuar vetë këtë sistem të kalbur! Ama për po..dhë edhe për t'u ankuar shqiptari është i pari, "nuk ka punë, nuk ka lekë" por rri në kafe gjithë ditën duke tymosur duhan, "nuk ka punë nuk ka lekë" por edhe po e pate punën dhe merr 60-70mije lekë në muaj prapë ankohen sepse duan të bëjnë jetë pepsi me rrobe firmato, iPhone, Benz ....

  Përgjigju
  • Flori: 27/01/2021 16:50

   E sakt te lumte goja

  • tomas Willson: 27/01/2021 14:14

   Koment i sakte! I ketij mendimi jam edhe une. Eshte i gjithi faji yne....×

Lajmi i fundit

John

Manastirliu në qendrën e re shëndetësore në Katund Sukth: Është situatë delikate, duhet kujdes i shtuar për mbrojtjen nga COVID19