Historia pas gjerdanit me diamant 100 karatësh që kishte Dua Lipa në Met Gala, vetëm 4 gra në të gjithë botën e përdorën më parë

Historia pas gjerdanit me diamant 100 karatësh që kishte Dua Lipa në Met Gala, vetëm 4 gra në të gjithë botën e përdorën më parë

Dipa Lipa

Të gjithë sytë ishin te Dua Lipa kur ajo arriti në tapetin e kuq të Met Gala mbrëmjen e së hënës. Aq sa veshja, vëmendje të madhe mori edhe varësja me diamant 100 karatësh që i dha shkëlqim paraqitjes së saj.

Ajo kishte zgjedhur një varëse me gur diamanti të Tiffany&Co. Por ka një histori intereante pas këtij gjerdani.

Diamanti origjinal i verdhë 128.54 carat u gjet në vitin 1977 në minierat e diamantit Kimberley në Afrikën e Jugut dhe prej asaj kohe ka qenë një nga pjesët më të famshme të Tiffany. Në vitin 2019 kishte vlerën 30 milionë dollarë.

Vetëm 5 gra janë zgjedhur që të mbajnë diamantin origjinal të Tiffany. E para ishte Mary Whitehouse që e zgjodhi si aksesor për një ballo të vetë kompanisë në vitin 1957. Ajo u ndoq nga Audrey Hepburn, e cila e kishte pjesë të veshjes së saj në vitin 1961 për reklamën, këngëtarja e famshme Lady Gaga në vitin 2019 për çmimet Academy, Beyonce në vitin 2021 për fushatën Tiffany&Co.

E fundit ishte Dua Lipa, të cilës ia ngulën të gjithë sytë në shfaqjen e famshme të modës.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren