Historia tragjike e 46 vjeçares ukrainase dhe dy fëmijëve të saj! U larguan nga lufta në Ukrainë por humbën jetën nga tërmeti në Turqi

Historia tragjike e 46 vjeçares ukrainase dhe dy fëmijëve të saj! U larguan nga lufta në Ukrainë por humbën jetën nga tërmeti në Turqi

Julia Petrov dhe dy djemtë e saj

Një histori e trishtë është ajo e 46 vjeçares ukrainase dhe dy fëmijëve të saj të vegjël të cilët ikën nga lufta në Ukrainë për t’u strehuar në Turqi ku më pas u gjetën të vdekur nën rrënoja pas tërmetit të parë Kahramanmaraş.

Julia Petrov së bashku me fëmijët e saj, Zakhar, 10 vjeç dhe Matvii 5 vjeç u largua nga Ukraina ku la edhe burrin e saj i cili ishte anëtar i Forcave të Armatosura dhe u vendos në Turqi ku mendoi se do të ishin të sigurt nga lufta.

Ndërtesa ku ajo jetonte së bashku me dy fëmijët e saj të mitur u shkatërrua nga tërmeti 7.9 ballë që tronditi Turqinë lindore në 6 shkurt. Petrov dhe dy fëmijët e saj mbetën të bllokuar nën rrënoja. Bashkëshorti i saj i cili u plagos gjatë luftës dhe po merrte trajtim mjekësor në Ukrainë, nuk kishte marrë lajme për të kështu që kontaktoi ambasadën e Ukrainës në Ankara. Kur ai mbërriti në Turqi, e mori vesh lajmin e hidhur në 14 shkurt, në momentin kur gruaja dhe fëmijët e tij po nxirreshin të pajetë nga rrënojat.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë