Historike/ Topi smart anuloi golin e Lukakut, mikroçipi ndjen prekjen me dorë të Opendas

Historike/ Topi smart anuloi golin e Lukakut, mikroçipi ndjen prekjen me dorë  të Opendas

Topit Smart (inteligjent) ‘ngrin’ Romelu Lukakun në debutimin e tij në Kampionatin Evropian: Tani gjërat janë të vështira për Belgjikën. Fitues, çuditërisht, është Sllovakia e italianit Francesco Calzona i njohur si Ciccio.

Decizive ishte teknologjia e së ardhmes e inkorporuar në topin e Uefas, për të ndihmuar arbitrat e Var. Topi ekspozoi dhe anuloi dy gola të dy në pjesën e dytë, i pari për shkak të ofsajdit milimetrik dhe i dyti për një top të lehtë me dorë nga Openda. Falë një mikroçipi të futur brenda, topi “ndjen” kontaktet, duke kuptuar në kohë reale se kur dhe me cilën pjesë të trupit është goditur. Si prekja e Opendës.

Topi, të cilin tashmë po e përdorim në Kampionatin Evropian, është prodhuar nga Adidas në bashkëpunim me Kinexon, një kompani e specializuar në teknologjinë sportive. Topi ka të inkorporuar një teknologji të quajtur Connected Ball. Brenda ka një çip që mundësohet nga një bateri e rikarikueshme, e cila mund të karikohet në mënyrë induktive dhe që funksionon gjithashtu falë një njësie matëse inerciale që dërgon të dhëna 500 herë në sekondë.

Falë edhe inteligjencës artificiale, çipi mund të ndihmojë në procesin e vendimmarrjes së gjyqtarëve, në futboll dhe hendboll. Topi funksionon me mbështetjen e SAOT (teknologjia gjysmë e automatizuar offside), e cila me 10 kamerat e saj të shpërndara nëpër fushë është në gjendje të monitorojë 29 pika të trupit të lojtarëve.

Gjyqtari turk Meler iu afrua VAR-it, që i tregoi imazhin e Openda-s duke prekur topin me dorë kur tentoi ta kontrollonte, si dhe pa sensorin që topi kishte inkorporuar, i cili ndihmoi të përcaktohej se, në të vërtetë, kishte kontakt me topin.

Topi ka për herë të parë të inkorporuar një teknologji të quajtur Connected Ball, të krijuar nga Adidas, e cila do të kontribuojë në vendimmarrjen e VAR-it. Si për “offside” ashtu edhe për momente si ai që shërbeu për të anuluar golin e Lukakut.

Duke kombinuar informacionin që vjen nga dy instrumente dmth çipi dhe kamerat, gjyqtarët mund të verifikojnë nëse lojtari e ka prekur topin me dorë. Fussballliebe, në fakt, ndihmon VAR-in për të përcaktuar nëse ka pasur një pozicion jashtë loje. Në këtë mënyrë zvogëlohen kohët e vlerësimit të faullit.

Si funksionon topi smart

Topi i zgjedhur nga UEFA ka një sistem në qendër, që strehon dhe stabilizon një sensor lëvizjeje të njësisë matëse inerciale 500 Hz (IMU), i cili mundësohet nga një bateri e rikarikueshme, e cila mund të karikohet në mënyrë induktive.

Duke kombinuar të dhënat e pozicionit të lojtarëve me inteligjencën artificiale, inovacioni kontribuon në teknologjinë gjysmë të automatizuar jashtë loje të UEFA-s dhe do të jetë çelësi për të ndihmuar në marrjen e vendimeve më të shpejta.

Topi do të “paralajmërojë” nëse ka pasur një prekje, gjë që do të ndihmojë gjithashtu për të sqaruar autorësinë e disa golave, në ato raste ku zakonisht bëhet pyetja: “E preku apo nuk e preku?” Tani do të ketë dyshime.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja Spanjë – Angli, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Të dielën finalja e Euro 2024, bota e futbollit mban frymën! Anglia bëhet gati për festë, shpall të hënën pushim

Të dielën finalja e Euro 2024, bota e futbollit mban frymën! Anglia bëhet gati për festë, shpall të hënën pushim