Hoti kritikon Kurtin për mungesën në samitin e Ballkanit Perëndimor në Tiranë: Ligjëratat, pretekst për të ikur nga takimi më i rëndësishëm

Hoti kritikon Kurtin për mungesën në samitin e Ballkanit Perëndimor në Tiranë: Ligjëratat, pretekst për të ikur nga takimi më i rëndësishëm

Ish-kryeministri Avdulla Hoti dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i cili aktualisht është deputet i Lidhjes Demokratike ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti për mungesën e tij në samitin e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian që u zhvillua ditën e sotme (29 shkurt) në Tiranë.

Në një postim të bërë në facebook, Hoti shkruan se asgjë nuk e arsyeton mospjesëmarrjen e liderëve të Kosovës në këtë samit, të cilin e konsideroi si më të rëndësishmin për Prishtinën zyrtare.

“Nuk ka asnjë arsyetim pse Kosova nuk është e pranishme në Tiranë në Samitin e Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian. Nuk ka agjendë më të rëndësishme për Qeverinë se ky samit, përveç ndonjë emergjence kombëtare. Jam i sigurt se ligjëratat nëpër Irlandën Veriore janë vetëm pretekst për të ikur nga ky takim”- shkroi Hoti.  

Më tej ai shton se qeveria e Kosovës duhet të kishte bërë konsultime të ngushta me qeverinë e Shqipërisë para mbajtjes së këtij samiti për Planin e Rritjes Ekonomike për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Samiti në Tiranë është vendi për të prezantuar nevojat dhe projektet, si dhe për të bërë konsultimet e nevojshme me partnerë. Aty është vendi për të insistuar dhe avokuar për zhbllokimin e 300 milionë eurove për projekte për shkak të masave të BE-së ndaj Kosovës. Sipas Komisionierit për Zgjerim, Oliver Varhelyi, plani i BE-së për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor është konceptuar në Tiranë. Rrjedhimisht, Qeveria e Kosovës do të duhej të bënte konsultime të ngushta me Qeverinë Rama përpara këtij samiti”- argumenton ish-kryeministri.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Kandidat për eurodeputet grek, studiuesi Ardit Bido: Sot Beleri nxori fytyrën e tij, u faktua që s’ka lidhje me Shqipërinë dhe Himarën

Kandidat për eurodeputet grek, studiuesi Ardit Bido: Sot Beleri nxori fytyrën e tij, u faktua që s’ka lidhje me Shqipërinë dhe Himarën