Humbën jetën në minierë, Bashkia Bulqizë: Ndihmë ekonomike për familjet e minatorëve

Ndërkohë që familja e minatorëve që humbën jetën në Selishtë kërkojnë ndihmë financiare, kanë marrë një përgjigje nga Bashkia e Bulqizës.

Drejtoresha e shërbimit social pranë Bashkisë Bulqizë, Zhuljeta Deda shprehet se do t'i ndihmojnë ata. Ajo thotë se Bashkia përveçse do të mbulojë shpenzimet për funeralin por do të hartojnë dhe një projektvendim për ndihmë financiare.

"Bashkia Bulqizë shpreh ngushëllime familjeve të minatorëve. Ajo merr përsipër mbulimin e shpenzimeve të varrimit për minatorët që kanë humbur jetën. Duke qenë se familjet e tyre janë evidentuar si familje në nevojë, në mbledhjen e ardhshme të Këshillit Bashkiak, do prezantojmë një projektvendim për tu dhënë ndihmë financiare për të dy familjet. Kanë qenë trajtuar me ndihmë financiare por duke qenë se ishin në punë iu ndërpre" - thotë Deda.


Lajmi kryesor:

U asfiksuan nga gazi, gjenden trupat e pajetë të pronarit të minierës dhe 2 minatorëve në Dibër! Galeria pa kushte teknike! Bashkëshortja e minatorit apel për ndihmë! (Emrat)


E.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

John

Marikaj me shkollë të re pas rindërtimit, Rama i jep leksione basketbolli Spiropalit dhe Ahmetajt në palestrën e re