Hungari/ Orban merr mandatin e 4, kritikon BE,  Zelenskyn e shpall kundërshtar

Kryeministri nacionalist i Hungarisë, Viktor Orban ka fituar mandatin e katërt me shumicë votash në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura më 3 prill. Pas fitores ai pati kritika për BE ndërsa e cilësoi presidentin e Ukrainës Zelensky kundërshtar, në një kohë që e gjithë bota e shikon si hero dhe simbolin e rezistencës ndaj pushtimit rus.

“Ne kurrë nuk kemi pasur kaq shumë kundërshtarë. Burokratët e Brukselit mediat kryesore ndërkombëtare dhe presidentin ukrainas”, tha Orban.

Edhe pse Orbani në përgjithësi e ka mbështetur Ukrainën, ai ka refuzuar që të lejojë që armët e NATO-s të transferohen përmes shtetit të tij për në Ukrainë, duke thënë se Hungaria duhet të qëndrojë jashtë luftës. Zelensky e ka kritikuar vazhdimisht vendimin e Orban për të ndalur transportin e armëve.

Pavarësisht kësaj, Orban, i cili ka lidhje të ngushta me Moskën, e ka dënuar pushtimin rus dhe ka pranuar gjysmë milioni refugjatë që nga fillimi i luftës në shkurt.

Orban, 58 vjeç, ka pasur një marrëdhënie të vështirë me BE-në, e cila konsideron se Fidesz ka minuar institucionet demokratike të Hungarisë. Hungarezët kanë votuar më 3 prill për zgjedhjet parlamentare, që paraqesin sfidën më të madhe për kryeministrin Viktor Orban në 12 vjetët e sundimit të tij.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Von der Leyen: Kina po shfrytëzon dobësinë ekonomike të Rusisë

Von der Leyen: Kina po shfrytëzon dobësinë ekonomike të Rusisë