Hungaria: Dënojmë agresionin e Moskës, kurrë më një ‘Bashkim Sovjetik’

Hungaria: Dënojmë agresionin e Moskës, kurrë më një ‘Bashkim Sovjetik’

"Hungaria dënon agresionin e Rusisë kundër një vendi sovran. Hungarezët duan paqen, duan dënimin e çdo krimi lufte”, tha Presidentja e re hungareze, Katalin Novak në fjalimin e saj në Budapest, duke folur nga Sheshi i  Parlamentit.

Për Presidenten, Hungaria nuk është neutrale, ajo qëndron në anën e viktimave të pafajshme dhe të së vërtetës dhe është kundër ndaj çdo aspirate për një ‘Bashkim Sovjetik’.

“Si anëtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s ne pranojmë të gjithë përgjegjësinë dhe detyrën. Hungaria mbështet anëtarësimin e Ukrainës në komunitetin evropian”, tha Presidentja Novak.


Lajmi kryesor:

Presidenti finlandez-Putinit: Duam të bëhemi pjesë e NATO-s! Kremlini: Fundi i neutralitetit është një gabim! Moska i ndërpret energjinë elektrike Helsinkit


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Zlatan Ibrahimovic si vera, Milani i ofron kontratë të re

Zlatan Ibrahimovic si vera, Milani i ofron kontratë të re