I akuzuan për përdorim të dopingut, përgënjeshtron trajneri rus Çerçesov: Po thithnin amoniak

I akuzuan për përdorim të dopingut, përgënjeshtron trajneri rus Çerçesov: Po thithnin amoniak

Rusia 2018

Në ndeshjen Rusi-Kroaci mediat ndërkombëtre qarkulluan disa foto të futbollistëve rusë ku teksa përgatiteshin për të dalë në fushë kishin vendosur pambuk nën hundë gjë që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve duke dyshuar se ata përdornin dopping.

Trajneri i Rusisë, Çerçesov ka treguar që lojtarët para ndeshjes thithnin amoniak. Amoniaku nuk është një substancë e ndaluar nga Agjencia ndërkombëtare e Antidopingut.

Ai ndihmon në përmirësimin e frymëmëarrjes dhe qarkullimin e oksigjenit në gjak. Mjeku kombëtar Eduard Bezuglov ka mohuar që amoniaku të jetë doping dhe është shprehur që është i zakonshëm për sportistët.

“Përdorimi i amoniakut është i zakonshëm për mijëra sportistë, është diçka që është bërë për dekada”- ka thënë ai. Gjatë ndeshjeve amoniaku ndihmon për të përballuar lodhjen fizike .

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë