I biri humbi jetën pas rrëzimit të avionit ushtarak në detin Jon, rrëqeth i ati: Instiktivisht e ndjeva se ishte djali im

I biri humbi jetën pas rrëzimit të avionit ushtarak në detin Jon, rrëqeth i ati: Instiktivisht e ndjeva se ishte djali im

I ati dhe viktima

Babai i një prej ushtarakëve që humbi jetën pas rrëzimit të avionit ushtarak në ujërat detare të Jonit në territorin grek, ka bërë një deklaratë të dhimbshme.

I ati i Marios, Michael Turoutsikas, Kostas, pohoi se sapo mori vesh që një avion ushtarak ishte rrëzuar, instinktivisht i kishte shkuar mendja tek djali i tij.

Duke folur për një emision,  ai tha se djali i tij nuk do të donte të quhej “hero” dhe kërkoi që njerëzit të mos e kujtojnë më në këtë mënyrë. Njëkohësisht ai foli për dashurinë e të birit për aviacionin, ndërsa tha se në vizitën që priti dje nga shefat e Forcave të Armatosura nuk i shpjeguan rrethanat e aksidentit teksa presin përfundimin. Por, siç theksoi ai, është gjëja e fundit që dëshiron të dijë.

“Kur dëgjuam se kishte rënë një avion, instiktivisht e kuptova se ishte djali im”, ndërsa tregoi se modeli i djalit të tij ishte Konstantinos Iliakis, i cili humbi jetën në Egje më 23 maj 2006, pas një manovre të gabuar nga një pilot turk.

Avioni ushtarak F-4 i Greqisë është rrëzuar në det mëngjesin e ditës së sotme në jug të Andravidës. Për pasojë është gjetur i vdekur njëri prej pilotëve, 29-vjeçari Marios - Michael Turoutsikas i cili ishte njëkohësisht edhe nënkomandant. Sipas informacioneve të publikuara nga mediat greke, dy pilotët e Phantom F-4 nuk kanë pasur kohë të largohen nga avioni që u rrëzua në det. Sipas të njëjtit informacion, operatorët F-4 e bënë lundrimin e ulët një term që do të thotë fluturim i ulët me një minimum prej 300 këmbësh lartësi mbi det. Nga ana tjetër, thellësia në pikën e rënies së F-4 është 1000 metra.

Pas ngjarjes së rëndë, ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Nikos Panagiotopoulos ka shpallur tre ditë zie kombëtare për Forcat e Armatosura.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli