I dënuar me burg përjetë për vrasje e 4 plagosje, ekstradohet nga Koreja e Jugut 50 vjeçari Ervin Shahini! Si u arratis në '97 nga Shqipëria

I dënuar me burg përjetë për vrasje e 4 plagosje, ekstradohet nga Koreja e Jugut 50 vjeçari Ervin Shahini! Si u arratis në '97 nga Shqipëria

Ervin Shahini

Sot është ekstraduar në Shqipëri i dënuari me burg përjetë Ervin Shahini që është arrestuar në Korenë e Jugut.

50 vjeçari ishte arratisur në 1997 dhe përdorte emrin e një shqiptari tjetër. Shahini, vrau një taksist për ta grabitur dhe plagosi disa të tjerë në 1995. Ai u dënua me burg përjetë për një vrasje dhe 4 plagosje.

Sipas mediave vendase, shqiptari u martua me një grua koreane në vitin 2012, më pas u zbulua se ai ishte arratisur nga Shqipëria pasi kishte kryer një vrasje dhe grabitje. Sipas dokumenteve të ekstradimit, Shahini goditi për vdekje një taksist në Shqipëri në gusht të vitit 1995 dhe vodhi taksinë dhe u arratis. Përveç kësaj, ai u dënua me burgim të përjetshëm për akuzat e tentativës për grabitje dhe vrasje tre herë.

Në mars të vitit 1997, kur u burgos, shpërtheu lufta civile dhe Shahini arriti të arratisej duke përfituar nga kaosi. Në atë kohë, vodhi emrin e një personi tjetër me aftësi të kufizuar intelektuale, ka nxjerrë një pasaportë me këtë emër dhe ka ikur nga Shqipëria. Pas kësaj kohe, jetonte në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, ndërsa hyri në Kore në nëntor 2011. Ai madje u martua me një grua koreane dhe mori shtetësinë koreane në dhjetor 2015.

"Ishte korrik i vitit të kaluar kur u zbulua se 50-vjeçari kishte jetuar me identitetin e tij të fshehur. Ministria e Drejtësisë bashkëpunoi me autoritetet shqiptare për identifikimin e tij dhe nisi procedurat gjyqësore për ekstradimin dhe anulimin e lejes së qëndrimit në Gjykatën e Lartë të Seulit. Atij iu hoq shtetësia e Republikës së Koresë dhe u riatdhesua në Shqipëri. Ministria e Drejtësisë së Koresë së Jugut tha: “Është një shembull i gatishmërisë së qeverisë për të siguruar që kriminelët të ndëshkohen në përputhje me fajin dhe për të mbrojtur popullin e Republikës së Koresë nga krimet shtesë”, ndërsa shton “Ne do të forcojmë rrjetin tonë të bashkëpunimit ndërkombëtar për të mbrojnë sigurinë e njerëzve”, shkruajnë mediet e huaja.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • asolingo: 06/04/2024 09:19

  Verifikoni ku e nxorri pashaporten dhe ta denoni me burg dhe personin e gjendjes civile,vetem keshtu frenohen korrupsionet,ai quhet bashkpunetor njesoj me vrasesin.

  Përgjigju
  • Ismet: 06/04/2024 10:52

   O hetues i madh e ka nxjerr ne 97 edhe sikur ta gjejn fallsifikuesin vepra penale eshte parashkruar

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria