I dënuar me burgim të përjetshëm për masakrën e Urës Vajgurore ku u vranë 4 policë, shfaqet për herë të parë pas 25 vitesh Musa Protoduari

I dënuar me burgim të përjetshëm për masakrën e Urës Vajgurore ku u vranë 4 policë, shfaqet për herë të parë pas 25 vitesh Musa Protoduari

Musa Protoduari

Musa Protoduari, i dënuar me burgim të përjetshëm për masakrën e Urës Vajgurore në vitin 1997 ku u vranë 4 policë, është shfaqur pas 25 vitesh. Ai ndodhet në arrati, pasi akuzohet nga shtetit shqiptar si organizator i masakrës së rëndë të ndodhur në 17 qershor 1997, ku mbetën të vrarë 4 efektivë policie dhe u plagosën 6 të tjerë.

Policia shqiptare, e cila e ka shpallur në kërkim së bashku me të birin Shkëlqim Protoduri, ka në arkivat e saj një foto të Musa Protoduarit me flokë të gjatë dhe kaçurrela, por në imazhin e publikuar së fundmi nga media kanadeze National Post, ai tashmë në moshën 76-vjeçare duket një burrë krejtësisht i transformuar.

Në artikullin e medias kanadeze, Musa Protoduari shfaqet së bashku me dy djemtë e tij, pas plot 25 vitesh. Ndërkohë media kanadeze tregon edhe një version tjetër të masakrës së Urës Vajgurore dhe pse është refuzuar ekstradimi i Musa Protoduarit në vendin tonë.

Në janar të vitit 2020, Musa Protoduari, kërkoi nga arratia rishikimin e vendimit të gjykatës për dënimin e tij me burgim të përjetshëm. Protoduari lëshoi një prokurorë përfaqësimi me një avokat duke kërkuar rishikimin e dënimit të përjetshëm. Në kërkesën e tij, Musa Protoduari bazohej te fakti që është dënuar në mungesë dhe pa praninë e një avokati.

Artikulli i Medias kanadeze NationalPost

Sulmet e shtynë Musa Protoduarin dhe anëtarët e familjes së tij të kërkonin mbrojtje refugjatësh në Kanada, duke ndezur një betejë ligjore që zgjati për më shumë se 12 vjet.

Ishte një kohë kur familja e Musa Protoduarit ishte ndër më të pasurat dhe më të shquarat në Shqipëri. Gjyshi i gruas së tij ishte një nga nënshkruesit e shpalljes së pavarësisë së vendit nga Perandoria Osmane në 1912 dhe ishte kryeministër në vitet 1920.

Megjithatë, pas Luftës së Dytë Botërore, kur një regjim komunist e bëri Shqipërinë një shtet satelit të Bashkimit Sovjetik, prona e familjes u konfiskua dhe ata ranë në disfavor zyrtar.

Musai, tani 76 vjeç, u bë inxhinier ndërtimi. Bashkëshortja e tij, Fatbardha, ruajti traditën e saj familjare të aktivizmit politik, ndërsa Musai u arrestua tetë herë nga qeveria komuniste.

Pasuria e tyre u rrit përsëri kur perdja e hekurt ra dhe Blloku Sovjetik u shpërbë në vitet 1990. Prona e tyre u rimor. Musai ndërtoi një vilë të madhe për familjen e tij në sheshin kryesor të qytetit të tij të lindjes, Ura Vajgurore.

Ndërsa Shqipëria luftonte për të ndërtuar një shtet demokratik dhe mes një skandali financiar që përfshinte partinë qeverisëse që Protoduari mbështeste, kaosi dhe dhuna u përhapën. Policia dhe ushtarët dezertuan, duke lënë armët e tyre në duart e grabitësve, gjë që ndihmoi në shndërrimin e protestave dhe mitingjeve politike në përplasje zjarri dhe luftë civile.

Në prag të zgjedhjeve të reja, një nga djemtë e Musait, Edmondi, po kandidonte për t’u bërë pjesë e Parlamentit për një parti antikomuniste dhe u qëllua dy herë, një herë rëndë kur ndodhej në ballkonin e vilës së familjes.

Pak kohë më pas, vila u godit nga predha gjatë natës.

“Ishin trazira”, tha në një intervistë Gentjan Protoduari, djali më i vogël i Musait. “Ne na ndodhi sulm pas sulmi, pas sulmi. Ishte kaos i plotë. Nuk kishte qeveri, nuk kishte polici”.

Pavarësisht nga të gjitha gjërat që kanë ndodhur gjatë viteve, ne jemi përgjithmonë mirënjohës Kanadasë

Musai punësoi roje për vilën dhe familja iku në një qytet tjetër. Pastaj ndodhi një masakër në pragun e tyre.

Beteja e 17 qershorit 1997 midis rojeve të armatosura në vilën e Protoduarëve dhe kundërshtarëve të armatosur politikë ishte me përmasa gjigande, një tank ishte në njërën anë dhe një automjet i blinduar nga ana tjetër.

Kur u largua tymi, katër policë dhe të paktën një civil u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën. Një gazetë shqiptare së fundmi e quajti atë “një nga masakrat më të rënda që ka njohur vendi”.

Sulmet, përplasjet e zjarrit dhe reagimi ndaj tij e shtynë Musa Protoduarin dhe gjashtë anëtarë të familjes së tij të largoheshin nga Shqipëria dhe të kërkonin mbrojtje refugjatësh në Kanada, duke ndezur një betejë ligjore që zgjati pas dyerve të mbyllura për më shumë se 12 vjet.

Ajo betejë përfundoi këtë javë, në favor të familjes.

“Jemi shumë të lehtësuar”, tha Gentjani, zëdhënësi i familjes, të enjten nga shtëpia e tij në Montreal.

“Pavarësisht nga të gjitha gjërat që kanë ndodhur gjatë viteve, ne i jemi përgjithmonë mirënjohës Kanadasë që na hapi dyert, sepse vërtet na shpëtuan jetën. Nuk po flasim për ndjekje penale, po flasim për vdekje, persekutim të familjes sonë”, shtoi ai.

Procesverbali zyrtar i gjykatës në Shqipëri paraqet një tablo tjetër. Ai shpall familjen fajtore për masakrën. Musai dhe djali i tij i madh, Shkëlqim Protoduari, 51 vjeç, u dënuan në mungesë për krijimin dhe pjesëmarrjen në një bandë të armatosur dhe, për 76-vjeçarin, rëndon akuza e shtuar për vrasje me dashje të efektivëve të policisë. Musai u dënua me burgim të përjetshëm dhe Shkëlqimi me 13 vjet burg.

Disa llogari të mediave në Shqipëri e portretizojnë Musain si një gangster ose udhëheqës të një rebelimi të armatosur. Por Protoduarët thonë se kjo është një fushatë shpifjesh politike.

Ata thonë se nuk ishin të pranishëm në gjyqin e tyre, nuk kishin një avokat që i përfaqësonte dhe nuk mund të shfaqnin provat që zotërojnë. Dokumentet e gjykatës thonë se në vitet që nga çështja, prokurori shqiptar u akuzua për kontrabandë ndërkombëtare të kokainës dhe kryetari i trupit gjykues u shkarkua për kontakt me krimin e organizuar.

Ndërsa Kanadaja refuzoi t’i ekstradonte ata në Shqipëri për shkak se “provat e paraqitura nuk plotësojnë kërkesat ligjore kanadeze”, sipas të dhënave të gjykatës, Otava nuk ka ndërmend për të hequr statusin e tyre të refugjatit.

Familja u largua nga Shqipëria në 1999 me kamion drejt Spanjës përpara se të fluturonte për në Shtetet e Bashkuara dhe më pas të nisej për në Kanada.

“Ne thjesht donim të iknim. Ky ishte qëllimi kryesor sepse jeta jonë ishte në rrezik. Kontrabandistët që kontaktuam atëherë, kjo është rruga që ata bënin dhe rekomandonin. Atëherë nuk dinim shumë për Kanadanë”, tha Gentjani.

Kërkesa e tyre për refugjatë u pranua në vitin 1999 gjatë një procesi të përshpejtuar. Në vitin 2011, Otava kërkoi t’u hiqte statusin e refugjatit, duke pretenduar se familja fshehu fakte rreth masakrës.

Shkëlqim Protoduari, Gentian Protoduari dhe Musa Protoduari

“Nuk kishte asnjë informacion të fshehur dhe asnjë arsye për ta fshehur atë. Ne patëm një intervistë me një oficer emigracioni ku shpjeguam gjithçka. Ne vendosëm gjithçka në tryezë dhe hapëm zemrat tona ndaj qeverisë kanadeze”, zbulon Gentjani.

Formulari i tyre i aplikimit për refugjatë i futur në gjykatë tregon se ata janë përgjigjur “Po” kur janë pyetur nëse janë në kërkim nga policia apo ushtria në vendin e tyre dhe i referohet “masakrës së Urës Vajgurore”.

“Detajet i lamë për t’i treguar në një seancë gojore”, tha ai.

Qeveria, megjithatë, nuk bëri apo mbajti shënime për atë që u tha në seancë.

Çështja e statusit të refugjatit zgjati me vite. Familja fillimisht humbi, në vitin 2014, por fitoi një apel për një seancë të re. U deshën gjashtë vjet për të thirrur atë seancë, të cilën e fitoi familja Protoduari. Më pas, ministri i Sigurisë Publike apeloi vendimin në Gjykatën Federale.

Gjykatësi i Gjykatës Federale, Yvan Roy tha se nuk kishte asnjë provë që informacioni i familjes ishte mashtrues ose ishin mbajtur detaje të fshehta, duke shkruar se qeveria mbante “një rekord të dobët”.

Roy tha se është e pamundur që një oficer i seancave dëgjimore për refugjatët dhe një gjykatës të shohin një deklaratë që aplikantët kërkoheshin nga policia në lidhje me një masakër, të zhvillonin një seancë dëgjimore një orëshe dhe të mos pyesnin për të.

Ne thjesht donim të dilnim. Ky ishte qëllimi kryesor sepse jeta jonë ishte në rrezik

Roy kritikoi edhe bindjet shqiptare.

“Nuk kishte asnjë përgjegjësi të drejtpërdrejtë të përcaktuar me aktgjykim. Këto vepra do të ishin kryer nga të tjerët që ishin të pranishëm në vilë”, shkroi Roy, dhe “gjykimi nuk ofron prova që Protoduarët ishin atje. Ai detajon tragjedinë, por nuk përshkruan elementet e fajit”.

“Babai im nuk është aspak i ngjashëm me atë që ata portretizojnë”, tha Gentjani për median kanadeze.

“Ai ishte një biznesmen dhe shpresa jonë kryesore ishte që sundimi i ligjit të mbetej në fuqi. Babai im është inxhinier ndërtimi. Babai im ishte më pak i interesuar apo i aftë për të bërë gjëra të tilla. Ai nuk kishte të bënte me armë dhe bandat apo diçka të tillë. Ne po lexonim histori për familjen tonë në gazeta dhe po humbnim në artikull duke thënë: ‘Për kë po flasin?’ Ata po na portretizojnë si njerëz të ardhur nga pylli, gangsterë ose mafiozë. Ky është fundi i sagës për ne – në Kanada”, u shpreh në vijim ai.

Familja ndërkohë, po përpiqet ende të apelojë dënimet në Shqipëri. Ata kanë apeluar edhe në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

“Është një slitë emocionale. Ka qenë një sfilitje 23-vjeçare emocionalisht dhe financiarisht”, zbuloi Gentjani.

Musa Protoduari

Historia e masakrës së Urës Vajgurore
Ngjarja u shënua gjatë vitit 1997-të, ndërsa të vrarë mbetën katër policë Miltiadh Koçi, Arjan Shemuni, Asllan Selami, Ilia Bano. Viktimë mbeti edhe roja i vilës së Protoduarëve, i paidentifikuar. Po ashtu u plagosën edhe 6 policë të tjerë. Përplasja e armatosur filloi në orën 11:55 të paradites, pas shumë mitingjeve elektorale të partive politike.

Atë ditë, në këtë qytezë ishin Fatos Nano, asokohe kryetar i PS, i shoqëruar nga Skënder Gjinushi, ndërsa në komunën Poshnje përfaqësonin PD-në në miting i ndjeri Azem Hajdari dhe Genc Pollo. Pas mbarimit të dy mitingjeve, eskorta e PD-së është larguar dhe pas saj ka ardhur ajo Fatos Nanos dhe Skënder Gjinushit dhe anëtarë e simpatizantë të tjerë të kësaj partie.

Atë kohë, qytetin e kontrollonin bandat, që pas hapjes së depove të ushtrisë. Krerët e PS-së pas mitingut në Berat ishin larguar nga qyteti për të vijuar rrugën drejt Fierit. Eskorta që shoqëroi drejtuesit e PS-së, mbërriti në Urën Vajgurore, kur një i ri qëlloi drejt rojeve të vilës së Protoduarëve, që thuhej se ishin mbështetës të Partisë Demokratike. Të vendosur mbi tarracën e vilës, rojet e Protoduarëve vranë një 17-vjeçar. Pjesa e eskortës, që mundi të kalojë vilën shkoi në Berat dhe mori përforcime të mëdha armësh municioni dhe njerëzish.

Kurse pjesa tjetër që mbeti pas, u mblodh në sheshin përpara karburantit të Urës. Disa persona rrëmbyen një autoblindë policie, duke kërcënuar uniformat blu dhe nën urdhrat e civilëve blindi i policisë u nis për tek vila e Protoduarëve. Rojet e vilës u detyruan të qëllojnë mbi tankun me predhë antitanku, pa e ditur se brenda tij kishte ende policë. Dy prej policëve, Milto Koçi dhe Arjan Shemani u dogjën brenda tankut, dy të tjerët Asllan Selami dhe Ilia Bano u vranë sapo dolën nga flakët e blindit. Nga ana tjetër, rojet e vilës, të ndodhur midis dy zjarreve, mundën të tërhiqen, por jo të gjithë. Njëri prej tyre u kap rob nga kundërshtarët dhe u ekzekutua.

Trupi i tij u lidh pas një autoveture, me të cilën e zvarritën deri në Berat, ku e dogjën. Dëshmitarët kanë treguar se protagonistët e kësaj masakre, por edhe ngjarjeve të tjera të rënda, ishin simpatizantë të dy partive kryesore në vend, PS-së dhe PD-së. Për këtë ngjarje është dënuar në mungesë me burgim të përjetshëm Musa Protoduari, ndërsa bashkëshortja e tij Fatbardha, ish-pronare e vilës së njohur në qendër të Urës vajgurore është dënuar me 17 vjet burg.

Të vrarët:

• Miltiadh Koçi, punonjës i policisë
• Arjan Shemuni, punonjës policie
• Asllan Selami, punonjës policie
• Ilia Bano, punonjës policie
• Roja i vilës së Protoduarëve, i paidentifikuar

Të plagosurit:

• Thimi Tanku, punonjës policie
• Ylli Dhamo, punonjës policie
• Neim Gjeroveni, punonjës policie
• Ëngjëllush Pasha, punonjës policie
• Arben Bega, punonjës policie
• Shkëlqim Selfo, punonjës policie

Të dënuar për masakrën:

1. Musa Protoduari, me burgim të përjetshëm
2. Shkëlqim Protoduari, me burgim të përjetshëm
3. Fran Marashi, me burgim të përjetshëm
4. Fatbardha Protoduari, me 25 vjet burg,
5. Sokol Ndreu
6. Gjovalin Ndreu
7. Preng Miri
8. Gjelosh Miri

 Musa Protoduari

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Drejtesia ne vend: 23/08/2022 00:50

  Ne Shqiperi komandon Sigurimi Shtetit dhe pas cdo afere dhe tragjedie jan te telekomnduara te baltosin dhe te eleminojne cdo familje dhe individ qe jan te afte tju prishin planet e tyre ! Nuk ka asnje familje apo individ nga familjet medha shqipetare qe nga shpallja e pavaresise jan vec sigurimsa dhe ish=komuniste qe nga kryemistria,Presidenca,Prokuroria,Gjykatat,Ministrite dhe der tek funksionet e drejtorive ne cdo qark... Me vjen keq qe nuk jemi te bindur qe cdo familje me vlera Shqiptarie po detyrohet te largohet nga vendi...Qofshit shendosh ne hallet tuaja kudo qe ndodheni

  Përgjigju
 • Refiku: 21/08/2022 22:26

  Ju pasivat qe i shani sjeni nga berati ose zonat pereth pra nuk i njifni keta as historine e tyre.Keta kane vra shume pak polica duheshin vra me shume se vec polica nuk ishin po gjobvensa te fatos nanos e ilir metes krimbave qe ishin ne pushtet ne ate kohe.Per tju mbrojtur gjobave moren rroje keta te shkretet.Dhe vilen jua goditen me antitank bq e çelepiasit adrian çobo me shoke te cilet shumica kane vajtur ne p te r ku e meritonin.Keta tvetmin faj qe kan pasur ishte qe nuk ishin me PPSH po me PD prandaj i sulmuan edhe pse nji m jane e kane qene.Direkt pas sulmit mbi keta fatkeqet ne uren vajgurore ka ardhur fatos aka bq nano ne makine me ilir aka bq metaj dhe adrian çobon i cili edhe pse gabel fmi k familje internuar ne berat i tha fatos nanos tesktualisht kur ky nxori koken e shemtuar nga dritarja makines duke i thenee zerin e pushtit o adriii hajde se u bem vone,o fatos na çave k prit aty.Keta jane mutantet qe kane bere ligjin e vazhdojne ta bejne ende prandaj ka mare fund ai vend.Mbehet qefi qe paskan shpetuar keta si familje dhe paskan pas zgjuarsine te ikin shpejt nga ai vend i mallkuar.

  Përgjigju
 • BENI: 21/08/2022 18:30

  KUR I VJEN TJETRIT ME ARME E TANKE PER TI VRARE,,,,,DO MBROHET TJETRI,,,,DY DUAR PER NJE KOKE JANE,,,,,NGA PARAQITJA DUKEN NJEREZ BABAGJANE....

  Përgjigju
 • durimi: 20/08/2022 11:58

  Kjo eshte tradicjonalisht nje familje kriminale mbrohen.

  Përgjigju
  • Arbërori: 20/08/2022 14:08

   Të njejtit kriminel gjakpirës të popullit shqiptarë i ke sot në pushtet, nga km Edvin shkjau shqipfolës tek administratori i fundit kan qen dhe sot janë me shkjaun dhe rusin. PS ështé më armike se vet shkjau, greku turku apo rusi kunder shqiptarve…!

 • Ariu: 20/08/2022 11:35

  Kjo histori qenka e ngjashme me ate te Haklaje ne tropoje. Vrasje te nxitura nga politika ne munges te shtetit. Fajtori e vetem per hapjen e depove te armeve, mungesen e shtetit, nxitjen e urrejtjes ps e pd dhe veri dhe jug eshte Sali Berisha

  Përgjigju
 • Berati: 20/08/2022 11:06

  Keta jane familje e madhe nga Berati. Kane qene shume te pasur, por ja u konfiskuan te gjitha, kur erdhen bythepalaret, komunistet, e ndyre ne pushtet. Per trima nuk ua hante qeni shkopin si fis, te merrnin gjake ne vetull. Ky se rruante nga askush ne bote. Te uroj shendet dhe mbaresi Musa. Per ty Ersa bytha, qe nuk di asgje, mos fole kot, se qelbe forumin.

  Përgjigju
  • XXX: 21/08/2022 13:58

   Po ti rrobqir cfare di? Kta jan kriminela tregtar droge e te cdo lloj pislliku. Ti qe i mbron do jesh ndonje klysh si ata.

 • Ersa: 20/08/2022 09:19

  Le ti mbaj e ti gëzoj Kanadaja këta super kriminel. Fakti që gjykatësi ose prokurori ypsilon ishin të korruptuar apo kriminel, nuk bën këta palaço të pafajshëm.

  Përgjigju
 • Loni: 20/08/2022 06:12

  Un ne ate kohe kam qen ne Moshe adolescence por bente buje ne tvsh masakra ures vajgurore masakra qe ndodhur ne uren vajgurore etj etj lajmet primitive te kohes ku cdo reportazh qe behej ne tv kishte lluce trotuare pa shtruar me pellgje me uj vend mjeran me pak fjale! Shqiperia ka hecur shum perpara! Persa te perket ty o burri huaj qe ste njoh fare edhe nuk me intereson te njoh shumica e te denuarve ketu Jan gjykuar nga fjale tavoline me sa kam degjuar shikuar edhe njohur! Dmth pa fakte konkrete prova apo materials qe e implikojne direkte person! Ty te lumte qe ja hodhe drejtesise se e meritoni se nuk e meritoje un se di edhe nuk me intereson. Por deri sa shteti kanadez nuk ka lejuar extradimin un mndoj se je I pafajshem! Sespe ne nje fare menyre e drejtat egziston por varet nga territori ku je edhe mbeshtetsi ligjor! U habita kur ne argument in e shtetit kanadez thuej nje prokuror qe u kap me kontrabande edhe nje gjygjtar qe kishte lidhje me njerez me precedent penal kishin ne shqyrtim ceshtje tuaj! E habitshme!? Valle akoma fjale tavoline edhe biseda mes shokesh hajde se kemi nje edhe hajde ta mbyllim ne burg!? Epo un ste njoh edhe sme intereson te njoh o burri huaj gezoje lirine tende pensionin me miq e familje te uroj nje jete sa me te gjate edhe uroj te rrish sa m larg ketij vendi qe ska asnje te mire nga te gjitha drejtimet! Le te bej bam media me burgim pa burgim ti je si kokrra e molles edhe ashtu mbetsh le te flasin gojet e Liga pastaj ne so kemi qejf fjalet! Persa I perket shtetit tone ligjor do shum kohe me u marr me kriminele e te zbardhet e verteta me metoda speicale sepse Jan te pa afte ne cdo drejtim edhe pa piken e kriterit bazë! Merren me vijat e bardha qe kalojne qytetaret i grabisin edhe I plackisin ne ato cka kan realisht vrasjet edhe krimet makaber nuk zbulohen dot por kush vjedh drita heeeeee ja marim shpirtin! Uroj ty o burri huaj jete te gjate edhe Po e mbyll me nje pershendetje nga shqiperia per ty shqiptar (kriminel) canadez. Tung!

  Përgjigju
 • Iris: 20/08/2022 01:49

  Prandaj qenka kapardisur ky si gjeli maje plehut se kujton se drejtesia kanadeze e shpetoi nga drejtesia shqiptare?! Po nga shqipot kush do t'a shpetoje tani qe e nxorri koken nga vrima,apo Sala? Dy pyetje kam per delet kanadeze:1-Ai tanku levizte gje me telekomande qe rojat e qelluan me antitank //pa e ditur// qe kishte njerez brenda? 2-Ne Shqiperi vetem dy grupe njerezish mbajne shume roje te vilat,politikanet shume te rendesishem dhe gangot shume te rendesishem.Familja e ketyre vertet u persekutua ne kohen e diktatures dhe pastaj u angazhuan ne politike,por keta ishin /karavidhe/ ne krahasim me superkokat e politikes,nuk i mbulonte ligji per supermbrojtje me roje,pra i bie te kene qene supergango me shume roje,apo jo?

  Përgjigju
  • Gezim: 20/08/2022 21:35

   O Iris, po pse flet pa ditur gje o e palare? Musai dhe familja e tij skane qene ndonjehere te fshehur dhe i respekton i madh e i vogel ne komunitet. Sa per shqipot si puna jote te pres me kenaqesi te te shpjegoj detajet, ne cfaredo menyre te kesh qejf, vec ma bej nje zile. Hajde tqm

  • Dora: 20/08/2022 08:07

   Te jesh e sigurte "shoqja" Iris qe vecse "dele" nuk jane gjykatat apo tribunalet Kanadeze. Dhe nuk ka "ujk" ne bote, perfshire qente shqiptare cfardo lloji, qe pa prova te kalojne drejtesine ne Kanada. Madje as krahu ekzekutiv i Qeverise federale nuk e kalon dot, sic tregoi dhe ky rast. Pra te provuarit, me evidence, dhe te gjykuarit konform ligjit dhe procedures jane me rendesi paresore. Ne ate kohe kishte ca "supergango". Por me i rrezikshmi nga te gjithe isjte Keno Gjenishi dhe gjithe qelbsat e partise se tij.

 • fran marashi: 20/08/2022 00:40

  jan tu e ba burgun tand tjert per ty

  Përgjigju
  • XXX: 21/08/2022 14:02

   O Gezim rrobqiri te duket vetja ganster qe kercenon njerezit neper portale? Po haron se ka ik koha e protoduareve e kokpalareve si puna jote ndaj mbidhe bythen mire aty ku je se po te hyn ndonje hy ne byth.

  • Gezim: 20/08/2022 21:39

   Ti mor mik se pari mos shkruaj me emer borxh. Se dyti, je i sigurte qe e meriton burgun?! Po pate qejf ma jep nje kontakt se ta tregoj une pasi i njoh personalisht.

  • Bardhi: 20/08/2022 09:01

   Musa Rrapo Protoduari - gezohem qe me ne fund, e mbylle odisene e vuajtjeve. E drejta vonon, por Nuk haron. Jeni njerez te ndershem,shume punetore e me karakter e te beses ndaj e paguat shume shtrenjte. Te deklasuarit, te shpronesuarit e komunizmit ngelen Po njesoj, nga te dyja partite - pjelle e P P Sh. Gangsteret, vrasesit Dhe kriminelet jane ne Shqiperine qe duam, ne politike, ne parlament, drejtesi.., Zoti te Ju jape shendet o njerez te mire, tejetoni jeten tuaj te qete ne nje vend te bekuar, jo ne memedhembje te mallkuar.

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Xhixha për Report Tv: I mahnitur nga pritja në Azerbajxhani! Dua kombëtaren! Tirana nuk është ajo që ka qenë në fillim sezoni

Xhixha për Report Tv: I mahnitur nga pritja në Azerbajxhani! Dua kombëtaren! Tirana nuk është ajo që ka qenë në fillim sezoni