I humbur prej 27-vitesh, në kërkim të Gani Dardeshit, dëshmia në 'Pa Gjurmë': U pa në vitin 2004 në Larisa! Tezja: Vetëm t'i dëgjojë zërin nëna e tij

Gani Dardeshi u zhduk në prill të vitit 1992. Djali i tretë i familjes nga Dibra ishte 21 vjeç asokohe, kur emigroi për herë të tretë në Greqi. Më parë kishte kaluar kufirin ilegalisht bashkë me kunatin e tij, pasi la ushtrinë dhe vendosi të punonte për t’i ardhur në ndihmë familjes së madhe me 6 fëmijë. Ai kishte punuar në Trikalla për periudha të ndryshme dhe merrej me bujqësi. Në herën e tij të tretë në tokën helene, ai u nda nga kunati për t’u zhvendosur në një fshat tjetër në kërkim të një pune. Me vete mori pasaportën dhe 10 dhrami. I fundit që e takoi ishte daja i tij, të cilit i kërkoi një punë, dhe nuk mundi ta sigurojë. Për këtë arsye Ganiu u largua dhe që nga ai moment nuk u kthye më. Nuk pati asnjë kontakt, as me familjen. 7 vite pas nga zhdukja e të riut, një fqinj i familjes së Ganiut u tha familjarëve se kishte takuar dy gra nga Kosova, të cilat pretendonin se e dinin se ku ndodhej Ganiu. Sipas pohimeve që nuk u konfirmuan kurrë, ai thanë se Ganiu ndodhej në Amerikë. Kaq dhe asgjë më shumë, pasi familjarët nuk mundën të mësojnë as emrat e zonjave nga Kosova që pretendonin të dinin të vërtetën e fatit të Gani Dardeshit.

Kanë kaluar shumë vite dhe daja që e takoi për të fundit herë ndërroi jetë. Nëna e tij, Barije Dardeshi, është sot 72 vjeçe e sëmurë dhe jeton në Peshkopi bashkë me djalin e vogël, pasi bashkëshorti 5 muaj më parë ka ndërruar jetë.

"Pas 7 vitesh vijnë dy gra nga Kosova, dhe takohen me një të fisit, i thonë se duam të shkojmë tek i ati i çunit dhe që do shkojmë ti themi se Ganiu jeton në Amerikë. Këta kishin një vajzë në Amerikë të martuar. Gratë kishin ardhur në llixha në Dibër. Por nuk u kishin marr asgjë, as emër as kontakt. Sot i bie të bie 48-vjeç." tha tezja.

"Si teze i kërkoj vetëm që të jetë në jetë kudo që të jetë, nuk i ndërhymë në familje, vetëm një reagim jam këtu. Ta dëgjojë e ëma, që të mos iki nga kjo jetë pa e dëgjuar. Motra jeton me shpresë. Babai i tij iku, duke parë foton e tij. Ka 27 vite që e pret djalin e saj." tha më pas tezja. 

Ndërkohë në redaksinë e Pa Gjurmë ka ardhur një njoftim se 48-vjeçari është parë në vitin 2004 në Larisa të Greqisë. Gazetari i Pa Gjurmë: Një person na njofton se në vitin 2003-2004 e ka parë në Larisa. Emisioni Pa Gjurmë do të verifikojë rastin në fjalë për të mësuar nëse bëhet fjalë për të njëjtin person.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kryeministri premton pagë minimale 30 mijë lekë, a është e mjaftueshme rritja prej 4 mijë lekësh?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Reperi Getoar Selimi në zi, humb njeriun e shtrenjtë