I kërkojnë dorëheqjen, ministri i Shëndetësisë në Maqedoni refuzon: Nuk i iki përgjegjësisë, të presim hetimin për tragjedinë në Tetovë

Në një kohë kur të gjithë kërkojnë largimin e tij pas 14 viktimave që u shënuan në shpërthimin e Spitalit të Tetovës, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ka deklaruar se nuk do ta japë atë, të paktën deri kur të përfundojnë hetimet. Në deklaratën e tij të parë pas ngjarjes tragjike, Filipçe u shpreh se nuk do të largohet nga përgjegjësia nëse ajo vërtetohet.  

Ministri nuk dha hollësi mbi detajet e hetimit, por tregoi se në momentin e shpërthimit në spital ishin 26 pacientë, 2 mjekë dhe 4 infermierë. Autopsia gjithashtu saktësoi edhe moshën e të vdekurve, përkatësisht viktimat ishin nga mosha 29 deri në 79 vjeçe.

“Në qendrën COVID në Tetovë gjatë kësaj ngjarje të rëndë kanë qenë të hospitalizuar 26 pacientë. Personeli shëndetësor ka qenë i përbërë nga 2 mjekë dhe 4 infermiere.  Në Insitutin e Mjekësisë Ligjore janë dorëzuar trupat e 14 pacientëve, për një pjesë ka mbaruar ekspertiza ndërsa për një pjesë ka vijuar gjatë ditës. Viktimat janë të moshës prej 29 deri në 79 vjeçe. Përveç gjetjeve klasike të ekspertizës, do të bëhen edhe analiza të ADN-së, për ç’ka janë informuar edhe familjarët. Jo vetëm për COVID-in, por ku ka repart infektiv, vizitat janë të ndaluara. Kështu do të këmbëngul në qasje institucionale, pra analizë të saktë lidhur më çështjen konkrete që t’ia shpalosim të gjitha informacionet publikut. Prandaj thashë se vizitat janë absolutisht të ndaluara. Për atë se çfarë ka ndodhur do e shohim nga mbikëqyrja. Përcaktimin e përgjegjësisë do ua lë organeve hetuese dhe inspektoriatit. Ashtu siç nuk do të iki askush nga ajo përgjegjësi, nuk do të iki as unë nëse vërtetohet ajo”, tha Filipçe.


Lajmi kryesor:

Zjarri shkrumbon spitalin COVID, humbin jetën 12 pacientë dhe 2 familjarë! U konstatuan gabime gjatë ndërtimit të godinës! Maqedonia e Veriut shpall 3 ditë zie


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ata që zgjedh kryetari, i cili rezulton nga vërtetimi i gjykatës! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës