I kërkuar për vrasjen e një 20-vjeçari në Norvegji dhe i lidhur me ISIS-in, arrestohet 34 vjeçari nga Kosova

I kërkuar për vrasjen e një 20-vjeçari në Norvegji dhe i lidhur me ISIS-in, arrestohet 34 vjeçari nga Kosova

Vëllezërit Valon dhe Visar Avdyli

Në tetor të vitit 2021 në Oslo kishte ndodhur një vrasje. Kishte humbur jetën 20-vjeçari, Hamse Adan.

Për këtë krim ishin shpallur në kërkim nga institucionet e Norvegjisë dy vëllezër nga Kosova, Visar dhe Valon Avdyli, 34 vjeç dhe 37-vjeç.

Në nëntor vitit të kaluar në Turqi, ishte arrestuar Valon Avdyli kurse sot në pranga ka rënë i vëllai Visari në Ferizaj, ka njoftuar Policia e Kosovës.

“Personi i arrestuar, me inicialet V.A., i lindur në vitin 1989, ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet norvegjeze për veprën penale "vrasje" të kryer në Oslo më 07.10.2021. Personi i arrestuar përveç shtetësisë kosovare, posedon edhe shtetësi norvegjeze, ndërsa në momentin e arrestimit të njëjtit i është gjetur një armë zjarri si dhe disa pasaporta të shteteve të tjera të cilat me gjase janë te falsifikuara”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Të dy vëllezërit nga Kosova kanë qenë më parë të dënuar për terrorizëm. Valon Avdyli u dënua për pjesëmarrje në organizatën terroriste ISIS, ndërsa Visar Avdyli u dënua se kishte tentuar t’i ofronte mbështetje materiale ISIS-it përmes vëllait të tretë, Egzon Avdylit.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Kush e urdhëroi sulmin ndaj Izraelit?

Kush e urdhëroi sulmin ndaj Izraelit?