I mbaroi mandati, Thoma Jano rikonfirmohet si zv/Prokuror i Përgjithshëm! Ishte kandidatura e vetme

I mbaroi mandati, Thoma Jano rikonfirmohet si zv/Prokuror i Përgjithshëm! Ishte kandidatura e vetme

Thoma Jano dhe Olsian Çela

Thoma Jano është rikonfirmuar edhe për një mandat tjetër 2-vjeçar si Zëvendësprokuror i Përgjithshëm pas përfundimit të mandatit të parë. Pas shpalljes së thirrjes për shprehjen e interesit nga Prokurori i Përgjithshëm dhe z. Jano ishte kandidatura e vetme, në mbledhjen e prokurorëve të Prokurorisë së Përgjithshme më 17 dhjetor Jano është rizgjedhur me votim unanim.

Zëvendësprokurori i Përgjithshëm zgjidhet nga radhët e prokurorëve të prokurorisë së Përgjithshme dhe duhet të ketë të paktën 10 vjet përvojë si prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme.

Thoma Jano u zgjodh Zv/Prokuror i Përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë në dhjetor 2019. Ai mban postin e shefit të sektorit të përgjimit të komunikimeve elektronike që prej vitit 2006. Z. Jano ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë shqiptare që prej vitit 1976.  Ai ka mbajtur poste drejtuese në prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm me një kontribut të spikatur në luftën kundër krimit të organizuar dhe trafiqeve. Përgjatë periudhës 2002-2004  Z. Jano ka ushtruar detyrën e Zv.Ministrit të Rendit Publik.

Z. Jano është diplomuar si jurist në Fakultetin e Shkencave Politike-Juridike, Dega Drejtësi,   Universiteti i Tiranës si dhe ka përfunduar Shkollën e Lartë të Ministrisë së Brendshme. Përgjatë karrierës së tij ka kryer programe trajnimi dhe kualifikime të shumta brenda dhe jashtë vendit në institucionet partnere më të rëndësishme.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, s’mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Videoja tallëse në kanalet e klubit, Victor Osimhen kërcënon Napolin me padi dhe largim! Fshin fotot me fanelën e kampionëve

Videoja tallëse në kanalet e klubit, Victor Osimhen kërcënon Napolin me padi dhe largim! Fshin fotot me fanelën e kampionëve