Dënohet me 16.6 vite burg shqiptari që përplasi për vdekje studenten greke! Shfaqet i penduar në gjyq: Kam ardhur nga Shqipëria para 13 vitesh, s’kisha dokumente

Dënohet me 16.6 vite burg shqiptari që përplasi për vdekje studenten greke! Shfaqet i penduar në gjyq: Kam ardhur nga Shqipëria para 13 vitesh, s’kisha dokumente

Viktima, Ema

Ditën e sotme, gjykata greke në Selanik ka dënuar me 16.6 vite burg 27-vjeçarin shqiptar,  i cili një vit më parë aksidentoi për vdekje një 21-vjeçare greke në Selanik. Para gjykatësve ai u shpreh i penduar dhe deklaroi se Ema, vajza që humbi jetën “i ka dalë përpara në makinë”. Edhe pse ka frenuar, ai është shprehur se “nuk ka mundur që të shmangë ngjarjen e rëndë”

Edhe pse ka frenuar, ai është shprehur se “nuk ka mundur që të shmangë ngjarjen e rëndë”.

“Më vjen keq për atë që ndodhi. Ajo doli papritur në rrugë dhe nuk pata kohë ta shoh. Unë po ecja më 55 km/h. E pashë për dy sekonda, shtypa frenat, ktheva timonin për ta shmangur”, tha ai duke kërkuar falje dhe përshkroi se kishte ardhur në Greqi nga Shqipëria 13 vite më parë, nuk kishte dokumente të ligjshme qëndrimi, as patentë shoferi.

Duke folur për protothema.gr, nëna e studentes fatkeqe kërkoi dënimin shembullor të të pandehurit 27-vjeçar dhe pas vendimit të gjykatës u shpreh se është bërë drejtësi. 

“Pres dhe shpresoj për një ndëshkim vërtet shembullor. Nuk kërkoj asgjë më shumë se dënimin e të akuzuarit dhe dënimin e tij”, tha nëna e Emës.

Ajo gjithashtu theksoi se nuk i interesonte të dëgjonte kërkesë falje nga 27-vjeçari, raportojnë mediat greke.

Prokurori vuri në pah rrjedhën e pakontrolluar të makinës para se të tërhiqte zvarrë 21-vjeçaren që tentoi të kalonte në anën e kundërt të Egnatia-s, në një rrugë që në atë kohë nuk kishte trafiku i automjeteve.

“Fragmentet janë gjetur në qendër të kundërrrymës, gjë që dëshmon se aty ka ndodhur goditja dhe janë thyer xhamat. Kjo pikë është pas rreth pesëmbëdhjetë metrash nga ku automjeti fillon të devijojë. Fragmentet janë diku në mes që do të thotë se makina është pesëmbëdhjetë metra përpara dhe jo sepse këmbësori ka dalë dhe ka humbur kontrollin. Ai ka hyrë në rrymën e kundërt dhe gjatë rrëshqitjes së pakontrolluar anash ka gjetur një këmbësor që në atë moment ka qenë duke kaluar rrugën. Me fjalë të tjera, këmbësori nuk ishte shkaku i ndryshimit të kursit të tij. I pandehuri nuk ka dashur të na përshkruajë arsyen pse ka humbur kontrollin e mjetit. Provonte frenat, përshpejtimin, nuk dinte të ngiste, e pa që do ta kapte semafori tjetër, a ishte abstrakt? Kjo nuk është sqaruar. Fakti është se arsyeja pse ai u kthye majtas nuk ishte një këmbësor i cili ishte përballë tij dhe humbi kontrollin. Shtegu ishte pesëmbëdhjetë metra larg. Ajo në fakt po kalonte një rrugë në një rrugë të zbrazët, po e kalonte e shkujdesur sepse nga përroi që ajo kalonte nuk dilnin makina. Rruga ishte krejtësisht e zbrazët ”, tha prokurori, duke hedhur poshtë pretendimin e të akuzuarit, i cili tha se 21-vjeçarja është hedhur një metër para tij.

Por më pas prokuroria parashtroi pyetjen: “Ajo është hedhur një metër më tutje, na tha i pandehuri. Po të kemi parasysh se ai nuk ka pasur prirje vetëvrasëse. A është e mundur të hedhësh një këmbësor para makinës së vetme në një rrugë të zbrazët?'", theksoi prokuroria publike.

Lidhur me braktisjen, ai tha se i akuzuari ka tentuar të zhduket dhe pasi ka marrë një kthesë, sipas dëshmitarëve okularë, ai është rikthyer sërish dhe ka goditur edhe një herë 21-vjeçaren e cila ishte e shtrirë në asfalt

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:09
Përplasi për vdekje studenten greke dhe u largua nga vendngjarja, 27 vjeçari shqiptar dënohet me 16.6 vite burg! E ëma e viktimës: U vendos drejtësi

Gjykata e Selanikut, e ka dënuar me 16.6 vite burg 27 vjeçarin shqiptar që përplasi për vdekje me makinë studenten 21 vjeçare greke në nëntor të vitit të kaluar.

Drejtuesi i mjetit u shpall fajtor për veprën penale të shkeljes së rregullave të qarkullimit me pasojë vdekjen e këmbësores.

Nëna e viktimës foli pas vendimit, duke e konsideruar si vendosje të drejtësisë.

“Sot Emmanuela u shfajësua. Vrasësi u dënua me 16.5 vjet burg. Drejtësia bëri atë që duhej të bënte”, theksoi Kelly Kampaki.

Nëna e Emës, sa i përket deklaratës së shqiptarit tha se “Ishte gënjeshtër. Ai tha prapë se ajo doli papritur në rrugë, jo se po ecte me shpejtësi.  Pas pak do të na kërkojë të rregullojmë makinën që i kemi dëmtuar dhe do të na dërgojë faturën”, u shpreh me ironi.

S.S/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku