I shpallur në kërkim nga Belgjika për vjedhje, arrestohet në Morinë 52-vjeçari nga Kosova

Foto ilustruese nga Morina

Një 52-vjeçar nga Kosova është arrestuar në pikën kufitare Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga  Belgjika.

Sipas policisë në pranga është vënë A.V., 52 vjeç, banues në Skalloc, Kosovë.

Gjykata Frenge e Shkallës së Parë të Brukselit, Belgjikë, ka lëshuar ndaj tij urdhër-arrestin ndërkombëtar, për veprën penale “Vrasje e mbetur në tenativë”.

Arrestimi i tij u bë në bashkëpunim me Interpol Tiranën, me qëllim ekstradimin në shtetin belg.

Njoftimi i policisë:

Vihet në pranga një shtetas kosovar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga  Belgjika .

Arrestimi provizor i tij u bë në bashkëpunim me Interpol Tiranën, me qëllim ekstradimin në shtetin Belg.

Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, shërbimet e Policisë Kufitare, si rezultat i masave të shtuara dhe shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, bënë ndalimin e shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

A.V.,  52 vjeç, banues në Skalloc, Kosovë.

Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas rezultoi person në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata Frenge e Shkallës së Parë të Brukselit, Belgjikë , ka lëshuar ndaj tij urdhër-arrestin ndërkombëtar, për veprën penale "Vrasje e mbetur në tenativë".

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Kukës bënë arrestimin provizor, me qëllim ekstradimin e tij drejt Belgjikës, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s: Marrëdhëniet me Rusinë në pikën e tyre më të ulët