I shpëtoi jetën dy vajzave të vogla në 'Astir', zjarrfikësi hero rrëfehet në 'Rreze Dielli'! Surpriza dhe falenderimi prekës i vogëlushës Sila

Shkëlzen Lamuça, zjarrfikësi hero që i shpëtoi jetën dy vajzave të vogla të familjes Nanaj pas zjarrit që ra në një pallat në zonën e Astirit, në një intervistë në emisionin  “Rreze Dielli” tregoi më tepër për ngjarjen e ndodhur gjatë asaj nate.

Morëm një thirrje nga salla operative dhe si gjithmonë shkojnë stacionet më të afërt. Unë si drejtues i autoshkallës shkova në vendngjarje, Banorët ishin të alarmuar, të shokuar” rrëfen ai.

Ndërsa tregoi se si shpëtoi dy vajzat e vogla 3 dhe 8 vjeç  të familjes Nanaj, të cilat ndodheshin mes tymit në momentin që zjarrëfikësi Shkëlzen Lamuça I shpëtoi.

Në rastin e vajzave jam ngjitur dy herë. Me vajzën e madhe Silën, pastaj kam marr Nikolën, me të ishte më problem sepse ishte dhe më e vogël dhe qante. Edhe koha nuk të premton që të veprosh.

I pyetur për vizitën  nga vogëlushet që shpëtoi dhe babi i tyre ai tha se u ndje shumë krenarë.

U ndjeva shumë krenar, shumë i lumtur. Ajo është kënaqësia e punës sonë  kur marrim të tilla vlerësime.

Ndërsa gjatë bisedës, ai mori një mesazh suprizë nga Sila Nanaj, vogëlushja që shpëtoi nga zjarri, e cila e falenderonte sërish.

‘ Faleminderit që na zbrite nga shtëpia atë natë. E vlerësoj shumë. Të përqafoj’

Zjarrëfikësi hero tregoi më tepër për skuadrën e tij dhe si operojnë në rast zjarri apo fatkeqësie natyrore.

Ne jemi një skuadër prej 8 vetash në qendër,  në raste nevoje që janë situata të mëdha vijnë edhe stacionet e tjera. Ndahemi në dy grupe, njëri për fikjen e zjarrit dhe tjetri për evakuimin e banorëve.

Pavarësisht se është një profesion që të përball me shumë rreziqe, për Shkëlzenin mbetet profesioni më i bukur në botë.

Është një profesion i vështirë, ka rreziqet e veta por është edhe shumë i bukur. Për mua është profesioni më i bukur" Shkëlzen Lamuça.

 Kujtojmë që ditën e sotme zjarrëfikësi Shkëlqen  Lamuça është nderuar me Medaljen e Mirënjohjes së Qytetit të Tiranës nga kryebashkiaku Erion Veliaj.

MC/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik