Fier/ I veshur me antiplumb, vrasësi i policit del në gjykatë! Mërnica nuk pendohet, lihet në 'arrest me burg'! Avokati e braktis

FIER-  23-vjeçari, Azgan Mernica, që ekzekutoi me plumb në kokë efektivin e “Shqiponjave”, Novruz Cenalia u paraqit sot në gjykatë për tu njohur me masën e sigurisë.

I veshur me antiplumb dhe i shoqëruar nga dy furgona policie, Azgan Mërnica mbërriti rreth orës 13:45 në ambientet e gjykatës se Fierit dhe doli prej aty në 15:00. Shkak për vonesën u bë refuzimi i avokatëve për të mbrojtur vrasësin e policit.

Avokati i caktuar kryesisht nga shteti, Xhevair Morina, nuk u paraqit në seancë ndaj sekretaria ka thirur me autoporlant për avokatë të tjerë. Në përfundim gjykata arriti të gjente, Arvenola Dolen, avokaten e caktuar kryesisht për realizimin e seancës së masës së sigurisë “arrest në burg”. Mbi Azgan Mërnicën rëndon akuza 'Vrasjes së punonjësit të policisë së shtetit' parashikuar në nenin 79/b të Kodit Penal, dhe 'armëmbajtje pa leje parashikuar nga neni 278/1 i Kodit Penal.

Burimet thanë se 23-vjeçari nuk ka folur në seancën me dyer të mbyllura, vetem i është përgjigjur gjyqtares Dajana Ndrea “Po” kur ajo e ka pyetur për autorësinë e krimit.

Edhe më herët, kur është marrë në pyetje nga hetuesit, ai e ka pranuar krimin e rëndë pa shfaqur pendese. Sakaq, në ambientet e jashtme të gjykatës nuk kishte asnjë familjar të tij.

Vrasja ndodhi mesditën e 13 majit 2024 kur efektivi i “Shqiponjave”, veshur me uniforme, udhëtonte nga fshati i tij Baltëz drejt Fierit. Në rrugë ndeshi rastesisht, 23 vjecarin nga fshati Sulaj, i cili me nënën pasagjere lëvizte me shpejtësi. Efektivi i bëri me shenjë të ndalonte dhe pasi zbritën të dy nga makinat iu drejtua me fjalët “ku shkon me këtë shpejtësi!”. Me pretendimin se u ndje i frikësuar, Mërnica u tregoi hetuesve se e qëlloi policin Novruz Cenalia sapo ai kthye kurrizin për të hipur në makinë. Vrasësi gjakftohte e qëlloi policin me një plumb në kokë dhe për 48 orë u fsheh në fshatrat e Fierit, pranë zonës së tij të banimit.

Rrethuar nga forcat RENEA, në pamundësi për tu larguar, pasditen e 15 Majit familjaret e dorëzuan në polici. Në videon që vete ata kanë xhiruar nga momenti i dorëzimit, shihet autori i buzëqeshur dhe aspak i penduar për vrasjen e policit 28-vjecar. Sakaq ne kete video dëgjohen familjaret që i urojnë “rrugën e mbarë” dhe kerkojne garanci nga policët që të mos e prekin ne qeli.

Familja Mërnica, me të gjithë pjesëtarët e gjinisë mashkullore, të akuzuar e dënuar për vrasje, nuk vjen për publikun, thjesht si një familje me kronologji ngjarjesh e aktesh kriminale. Por për shumë vite ata janë njohur si militantë të ashpër të opozitës, dhe së fundi pjesë në të ashtuquajtur Struktura e Armatosur për Mbrojtjen e Votës, që u ngrit nga PD në vitin 2021.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 18/05/2024 01:54

  Gjyqi ketij mund t'i behej po t'a deklaronte veten /te pafajshem/,por perderisa ky e ka pranuar krimin dhe aq me teper nuk eshte as penduar,duhet kaluar menjehere ne fazen e denimit.Nuk ka pse humbet koha dhe parate e taksapaguesve me nje gjyq qe i ka humbur vlera juridike perderisa autori e ka pranuar krimin!

  Përgjigju
 • Populli: 17/05/2024 15:22

  Azgane te marrt me vehte brenda 40 ditve shpirti i atij djali te shkrete qe i morre jeten ne lule te jetes!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë

Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë