Ia mbathën nga talebanët për një jetë më të mirë, refugjatët afganë mbahen të burgosur dhe keqtrajtohen në Pakistan

Ia mbathën nga talebanët për një jetë më të mirë, refugjatët afganë mbahen të burgosur dhe keqtrajtohen në Pakistan

Refugjatët afganë në burgjet palestineze

Refugjatët afganë thuhet se po vdesin në burgjet pakistaneze dhe fëmijët po arrestohen dhe lidhen me litarë, ndërsa një valë ndalimesh dhe dëbimesh përhapet në mesin e qindra mijëra afganëve që kanë kaluar kufirin që kur talebanët morën pushtetin.

Sipas avokatëve që përfaqësojnë afganët në paraburgim, të paktën katër persona kanë vdekur në paraburgim dhe mijëra të tjerë, duke përfshirë fëmijë, po mbahen në burgje ndërsa Pakistani ashpërson qëndrimin e tij kundër qytetarëve afganë.

Vdekja më e fundit në paraburgim ishte një afgan 50-vjeçar, të cilit iu refuzua trajtimi në spital ndërsa priste që një gjykatës të dëgjonte çështjen e tij.

Afganë të tjerë në paraburgim po keqtrajtohen dhe procesi gjyqësor nuk po kryhet siç duhet nga gjyqtarët e caktuar për rastet e tyre. Fotot janë shfaqur në mediat sociale që tregojnë fëmijë refugjatë të lidhur me litarë nga policia në Karaçi.

Në fillim të kësaj jave, The Guardian mori pjesë në një seancë deportimi në Karaçi të Pakistanit dhe dëshmoi dhjetëra refugjatë dhe azilkërkues të prangosur afganë që mbaheshin në qeli të ngushta, ndërsa ata prisnin seancën e tyre gjyqësore.

Një nënë e re, Ayesha Bashir, mbahej në një qeli me vajzën e saj pesëvjeçare. Ajo kishte qenë në paraburgim për tre muaj, tha ajo, pasi kaloi kufirin në veri-perëndim të Pakistanit dhe udhëtoi për në Karaçi për t'u konsultuar me një gjinekolog pas aborteve të shumta.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Humbja drastike e 14 majit, 'lajthit' Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Humbja drastike e 14 majit, 'lajthit' Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare