Ibrahimi: Në tetor, rendisim kandidatët për Prokurorin e Përgjithshëm

Kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi po raporton para Komisionit të Pavarur për Koordinimin, Monitorimin dhe Ndjekjen e Zbatimit të Reformës në Drejtësi. 

Ibrahimi ka bërë me dije se nesër do të mbahet mbledhja e KLP-së, cila do të zyrtarizojë kandidatët për prokuror të Përgjithshëm.

Pas zyrtarizmit, sipas Ibrahimit në tetor do të bëhet renditja e listës, dhe më pas do t’i dërgohet Kuvendit për të zgjedhur Prokurorin e ri të Përgjithshëm. 

“Nesër këshilli mblidhet për t’i dhënë fund çështjes së përzgjedhjes së kandidateve për Prokurorin e Përgjithshme. Për kandidatët magjistratë ka një procedurë shtesë, një provës e vogël për të arritur ne konkluzionin përfundimtar për kandidatët. Renditja e kandidateve do te behet brenda muajit tetor”, -theksoi Ibrahimi.

Ibrahimi është pyetur edhe për çështjen e Bujar Sheshit, anëtar i KLP-së, ku Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit e kishte akuzuar se ka qenë bashkëpunëtor i ish-sigurimit të Shtetit.

 Në përgjigje të kësaj pyetje, Ibrahimi është shprehur se autoriteti i dosjeve duhet ishte përgjigjur brenda 7 ditëve për kërkesën për të bërë verifikimet për kandidatët për Këshillin e Emërimeve  të Drejtësisë.

“Gjykata administrative me vendim të datës 12 prill ka vendosur të pranojë kërkesën e padisë të z. Sheshi. Prokuroria pas hetimeve ka pasur disa bazime, arriti në përfundimin se Sheshi nuk ka qenë bashkëpunëtor i ish-sigurimit të Shtetit”,-është shprehur Ibrahimi.

Kreu i KLP-së është përgjigjur pyetjes së kush e ka për kompetencë për të hetuar anëtarët e këtij institucioni, duke u shprehur se këtë kompetencë e Prokuroria e Posaçme(SPAK).

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

LSDM pranon dorëheqjen e Zoran Zaev nga drejtimi i partisë, më 12 dhjetor mbahen zgjedhjet për kreun e ri