Ilham Aliyev rizgjidhet president i Azerbajxhanit, fiton me 92,1% të votave

Ilham Aliyev rizgjidhet president i Azerbajxhanit, fiton me 92,1% të votave

Ilham Aliyev është rizgjedhur president i Azerbajxhanit.

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Mazahir Panahov, njoftoi rezultatet paraprake të zgjedhjeve presidenciale, duke deklaruar se Aliyev siguroi 92,1% të votave nga 54,47% të votave të numëruara. Konkurrenti më i afërt, kandidati i pavarur Zahid Oruj, grumbulloi 2,2% të votave. Rreth 6.5 milionë njerëz kishin të drejtë të votonin në zgjedhjet e mbajtura sot në Azerbajxhan, përfshirë ata jashtë vendit.

Zyra për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (ODIHR), vuri në dukje se të gjashtë kandidatët në fletëvotim së bashku me Aliyev kanë mbështetur publikisht presidentin në të kaluarën. Aktivistët e të drejtave të njeriut kritikuan gjithashtu faktin se shumë gazetarë të pavarur dhe një politikan i njohur i opozitës ishin arrestuar muajt e fundit.

Gjithashtu, ka patur raportime se punonjësve të sektorit publik u është ushtruar presion për t’u drejtuar në qendrat e votimit për të siguruar një pjesëmarrje të lartë në votime. Arsyeja zyrtare e Aliyev për të çuar përpara zgjedhjet, të cilat fillimisht ishin planifikuar për vitin 2025, është se integriteti territorial i Azerbajxhanit tani është rivendosur pas pushtimit në vjeshtë të rajonit të kontestuar të Nagorni-Karabahut.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Lojërat Olimpike të Parisit, detajet nga ceremonia madhështore e hapjes! E veçanta që ndodh për herë të parë

Lojërat Olimpike të Parisit, detajet nga ceremonia madhështore e hapjes! E veçanta që ndodh për herë të parë