Ilir Meta me dy mbiemra/ A e mbajti mbiemrin jo zyrtar për të fshehur të shkuarën në ish Sigurimin e Shtetit? 

Ilir Meta me dy mbiemra/ A e mbajti mbiemrin jo zyrtar për të fshehur të shkuarën në ish Sigurimin e Shtetit? 

Ilir Meta

Ilir Meta figuron me versionin zyrtar të mbiemrit ‘Metaj’ në dosjes së ish Sigurimit të Shtetit. Ish presidenti u prezantuan me emër të rremë dhe jo zyrtar prej 23 vitesh. 
Ish presidenti Ilir Meta, në mënyrë të qëllimshme apo jo, rezulton me gjeneralitete të ndryshme, një manovër kjo që përdoret zakonisht nga personat që kërkojnë t’i shpëtojnë kapjes policore dhe përballjes me drejtësisë. Në të gjitha dokumentet që ka firmosur, para publikut, në rrjetin social zyrtar në Facebook, në jetën e përditshme etj., Ilir Meta prezantohet me mbiemrin ‘Meta’. 

Në regjistrin e gjendjes civile, në formularin e dekriminalizimit që ka plotësuar dhe shumë dokumente të tjera zyrtare, Ilir Meta figuron me mbiemrin ‘Metaj’, pra më shkronjën ‘j’ në fund. Në fushën juridike, regjistrat e policisë, sistemin TIMS, procese gjyqësore etj., ndryshimi i mbiemrit me një shkronjë është vendimtare, madje po aq sa një emër krejt tjetër i ndryshëm. 

Për shembull, nëse një organ hetimor do ta thërrasë Ilir Metën një ditë, me emrin Ilir Meta, ky i fundit mund të mos paraqitet, pasi quhet Ilir Metaj. Ilir Meta mund të kalojë çdo barrierë dhe të shmangë përgjegjësinë me emrin Ilir Meta, pasi mbiemri i tij zyrtar është Metaj. 

Po pse Ilir Meta nuk firmos me emrin e tij të plotë dhe pse e ka shmangur prej tre dekadash versionin ‘Metaj’?

Nëse Metës nuk i pëlqente versioni Metaj, pse nuk e ka ndryshuar në gjendjen e Gjendjes Civile? 

A i ka mbajtur qëllimisht Meta dy versionet, Meta dhe Metaj, për të mbuluar të shkuarën si bashkëpunëtor i ish Sigurimit të Shtetit? 

Report Tv ka konfirmuar sot se politikani dhe zyrtari i lartë i shtetit me iniciale I. M. ka qenë bashkëpunëtor i ish Sigurimit të Shtetit, është pikërisht Ilir Meta, i cili u ka fshehur shqiptarëve për 31 vite me radhë të shkuarën si spiun i sh Sigurimit. Në dosjet e ish Sigurimit, Ilir Meta figuron me versionin zyrtar të mbiemrit, Metaj. Ish Sigurimi i Shtetit ka krijuar një dosje për veprimtarinë e Ilir Metës në spiunazh. Meta ka spiunuar edhe shokun e tij.

 

G.MO/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Begu: 29/07/2022 08:25

  Nuk ka ndonje te lige e shemti e keqe, e cila nuk eshte tipar i karakterit te Ilir Metes,Presidentit i cili qendroi ne zyren e Presedences edhe me vendim valid perjashtimi nga Kuvendi qe e zgjodhi.

  Përgjigju
 • Opionisti: 28/07/2022 19:41

  Nusja englejd alibeja bashkeptore sikurim shteti dhe spiuni i mendrese berat

  Përgjigju
 • Shoku Kopi: 28/07/2022 14:53

  Nese kete rast besoj se kemi te bejme me ngaterrm personi perderisa zoti Meta ka qene President dhe i kaluar te gjitha filtrat e pastersise se figures dhe ne rast te kundert do te binte i gjithe shteti shqiptar. Ashtu sic tha edhe zoti Meta jane tre persona me inicialet I.M dhe dy me te njejtin mbiemer por me atesi te ndryshme ku pikerisht personi tjeter ka qene djali i nje ish oficeri te sigurimit.

  Përgjigju
 • Eri: 28/07/2022 13:34

  Arberor suma eshte nje serb i infiltruar i lidhur me berishen dhe spiunin metaj..

  Përgjigju
 • Spiropalli: 28/07/2022 05:11

  Veliaj shpirtziu me i madhe i shqiperis. Pemembjellsi zemerziu. Sufllaqexhinj e partis. Boll i bet fresk qeveris se ngelet me barkun boshe

  Përgjigju
 • Arbërori: 28/07/2022 03:53

  Edvin shkjau shqipfolës me sigurimin serb shumë e shkatrroi këtë vend! A thua nga i ka rrënjët ky Edvin Kristačovići, dhe pse u konvertua në serb…

  Përgjigju
  • Arberor suma: 28/07/2022 14:10

   Arberor je kokrra e idiotit,injorant ke mesuar ne shqip vetem 5 fjale , dhe vetem ato di te shkruash por sdi kuptimin, shiko mbase gjen ndonje faqe serbe dhe shkruaj atje ,sepse ti je serbe ndoshta nga mami je kosovar.

  • @Arbëror: 28/07/2022 09:09

   Arbëror rrotkarori nga lloji I germave qe përdor më bind qe ska më serb se ty o rracqir ,në alfabetin shqiptar nuk kemi këto germa qe ti I përdor me kaq dëshirë në tastierën tënde. Të shkërdheftë fisin Serbia o prag qir.

 • Iris: 28/07/2022 02:03

  Ceshtja e saktesise ligjore te mbiemrit tani ve ne dyshim e pikepyetje per vlefshmerine e tyre dhe te firmes te gjitha dok.e firmosura prej Likes,qe nga motivacionet e dekoratave,dheniet e shtetesive e deri tek kontratat e dok.shume te rendesishme qe ka firmosur per llogari dhe ne emer te shtetit shqiptar.Me kujtohet para disa vitesh kisha nje ceshtje gjyqesore ne nje vend te huaj,ku kerkoheshin doc. te perkthyera,si dhe origjinalet ne shqip dhe avokati kishte problem me ndryshimin e formes se emrave neper fjalite perberese te dokumenteve ne shqip dhe i quajti te pavlefshme.M'u desh te jepja nje shpjegim te sterholluar per /lakimin e emrit/ ne shqip dhe gramatiken e shqipes, qe me ne fund arrita t'a bindja qe dokumentet ne shqip ishin korrekt.Por ne rastin e Likes,behet fjale per mbiemrin,pak e veshtire te gjesh nje justifikim gjuhesor!

  Përgjigju
 • Beni: 27/07/2022 22:48

  Mos e ka Ahmetaj?

  Përgjigju
  • A. N.: 28/07/2022 00:07

   Po thone qe e ka Floriri mbiemrin e trete.

 • Meti: 27/07/2022 20:59

  Mos u beni bullanj, jugu perdor kurdoher mbaresen aj ne mbiemra, Meta= Metaj, eshte e njejta gje, kjo dihet, zbulut kriminnelin per nje mbares “aj”??

  Përgjigju
 • SKLEROZA: 27/07/2022 20:43

  Po Pse u kujtuam tani? Me mirë vone sesa kurrë por mos jemi gjë zyrtare të larte me sklerozë?

  Përgjigju
 • Fshati: 27/07/2022 20:18

  Tani do ta ndeshkojme ne mynyre shembullore "kurre nuk do t'ja japim voten per president"

  Përgjigju
 • silva: 27/07/2022 19:33

  kryehajdut ky meta a metaj si e ka

  Përgjigju
 • alba: 27/07/2022 19:32

  duke na rrejt sy per sy krimineli mbanka dy mbiemra. kushedi sa pislliqe ma ber

  Përgjigju
 • Tubi: 27/07/2022 18:56

  A pill nane meta ere si bani dot gja ta thi koken nflori ai

  Përgjigju
 • populli pret drejtesi: 27/07/2022 18:30

  turp per ket vend qe ne krye ka patur nje kryespiun hajdut e pse jo organizator i shume trazirave per te mos shkuar ne europe dhe per te ruajte interesat familjare te ketij qeni te terbuem

  Përgjigju
  • Ilir Metani: 27/07/2022 18:59

   Keta gjeten me ne fund gjilperen te mullari! Ketij i zbulohet me kaq lehtesi dosja dhe eshte e pamundur ti zbulohet Vila ne Lalez qe rri ne kemb si monumenti me transparent i korrupsionit. Me pak fjale popull, ju do ta hani nga te gjitha vr.mat, se politikaneve tane nuk ka per ti hyre gjembi ne kembe! Rroft Sunitokracia!

 • Ana: 27/07/2022 18:25

  Meta turpi me i madh i vendit tone,njeri ordiner!

  Përgjigju
 • Ela: 27/07/2022 18:24

  Po meta esht njeriu me degjenerues vetem pislliqe ka bo gjithe jeten e tije

  Përgjigju
 • Joni: 27/07/2022 18:17

  Me vjen keq qe akoma qarkullojne ne rangun politike njerez si meta dhe sala

  Përgjigju
 • Miri: 27/07/2022 18:17

  Eshte turp per vendin tone qe kemi keta njerez ne opozite. Qe cdo dite u del ndonje pisllik qe kane bere.

  Përgjigju
 • Klajdi: 27/07/2022 18:16

  fiks per spiun eshte qelbesira

  Përgjigju
 • Tom: 27/07/2022 18:15

  Aman cmerreni me kete kriminel te popullit

  Përgjigju
 • Mimoza: 27/07/2022 18:15

  nje nder mashtruesit me te medhenj te vendit

  Përgjigju
 • Dursi: 27/07/2022 18:07

  Po kriminel hajdut shkaterusi i shqiperis bashke me sali berishen vetem me banda jane aty ky ne fiere e dures e tjetri ne kukes tropoj shkoder o popull mos u merni me hajdut .po gjeja me e thjesht kush te bente sekretar rinie atehere pervec spiuneve po mos te ishe i till o spak i fusni brenda se do shpetoni e gjithe shqiperia do shpetoj

  Përgjigju
 • Luan: 27/07/2022 18:07

  Ky kriminel , mashtrues qe eshte 50 e kusur vjec ka pasur cso post te mundshem ne shqiperi dhe akoma nuk eshte ngopur duke vjedhur

  Përgjigju
 • Ilir metaj: 27/07/2022 18:05

  Mos u cudisni kur te dale ky nje spiun se ben gjithshka ky per pushtet

  Përgjigju
 • Gjergji M.: 27/07/2022 17:53

  Nuk e fajësoj atë. fajësoj strukturën shtetërore që mban njerëz të tillë në jetën e njerëzve! nëse e mban të lirë, kostoja për çdo shqiptar është 30,000 €, nëse e fut në burg, kostoja është 0,00050 € për çdo shqiptar. Zgjedhja është e juaja ????

  Përgjigju
 • Dori: 27/07/2022 17:17

  Personi me mashtrues i ktij vendi

  Përgjigju
 • Miri: 27/07/2022 17:17

  Fiks per spiun eshte ky meta

  Përgjigju
 • Ina: 27/07/2022 17:17

  Nuk surprizohet asnje nga budalleqet e nje krimineli si puna e metes

  Përgjigju
 • Alma: 27/07/2022 17:16

  Nga nje kriminel si ky cfare nuk pritet

  Përgjigju
 • Elsa: 27/07/2022 17:16

  Ilir Meta njeriu me i paftyre

  Përgjigju
 • Mario: 27/07/2022 17:15

  po ik megjith kete hajdutin

  Përgjigju
 • Odi: 27/07/2022 17:11

  Ti qe kritikon te tjeret per mashtrime paske qen vet kryemadhtrues turp

  Përgjigju
 • Ylli: 27/07/2022 17:10

  Ti paske qen thellinj i mbuluar mor bir

  Përgjigju
 • Elsa: 27/07/2022 17:10

  Mashtrues me te madh sdi a ka ky vend

  Përgjigju
 • Olsi: 27/07/2022 17:09

  Nga ai cfare nuk pritet…mashtrime te pafundme turp

  Përgjigju
 • Sokol: 27/07/2022 17:09

  Nje skandal i madh ! Turp per ty ilir!

  Përgjigju
 • Igli: 27/07/2022 17:09

  Sa njeri i poshter paske qen mo like

  Përgjigju
 • Tosi: 27/07/2022 17:06

  Dhe hajdut dhe spiun dhe hajdut te gjitha ne nje politikani te qelbur

  Përgjigju
 • Tosi: 27/07/2022 17:05

  Bravo te qoft like dhe spiun dhe hajdut dhe mashtrus dhe gjithcka

  Përgjigju
 • Ana: 27/07/2022 17:02

  Cfare skandali shpresojm qe ky te hyje ne burg per keto qe ka bere

  Përgjigju
 • Andja: 27/07/2022 17:02

  Ky iliri doli dhe spiun pervec te tjerave turp i zotit si vazhdon ne politik ky qeni

  Përgjigju
 • Titi: 27/07/2022 17:01

  A Tani kuptuam si u be politikani ilir floririn paske qen dhe spiun mer like

  Përgjigju
 • Olti: 27/07/2022 16:56

  Kokrra e mashtruesit eshte Ilir Meta njeri i felliqur

  Përgjigju
 • Toni: 27/07/2022 16:55

  Ca eshte ky njeri i shpifur kshu

  Përgjigju
 • Andja: 27/07/2022 16:55

  Sa gje skandaloze dhe esht maskuar per tu ruajtur po genjeshtra i ka kembet e shkurtra

  Përgjigju
 • Arba: 27/07/2022 16:54

  Sigurisht iliri esht dhe ka qen gjithmon nje njeri i keq thjesht se dinim deri ku shkonte ligesia e tij

  Përgjigju
 • frida: 27/07/2022 16:54

  cfare nuk presim nga ilir meta.ai e ka dosjen plot me krime ka mbetur vetem ta fusin ne burg se e bajati tani qe del si i pafajshem.

  Përgjigju
 • Alban: 27/07/2022 16:54

  Iliri e ka pasur ne gen kete punen e spiunllikut se dhe kur ishte ne lsi i ka vjedhur deputetit te vet leket qe i kishte fshehur tek bolieri

  Përgjigju
  • Anisa: 27/07/2022 17:45

   Dhe vrau dritan priftin like shtogu .

 • Gani: 27/07/2022 16:53

  Ky paska qen hajdut i madh por dhe spiun shteti normale vetem nje njeri i till e vjedh popullin qe e voton

  Përgjigju
 • dea: 27/07/2022 16:52

  Duhet nje vit i tere per te renditur te gjitha shkeljet qe kane bere iliri me shoke.

  Përgjigju
 • Anita: 27/07/2022 16:47

  Me kete qe i doli ilirit duhet te jape direkt doreheqjen nga politika mos te merret me te

  Përgjigju
 • Tea: 27/07/2022 16:46

  Po ilir meta dihet qe ka qene kriminel dhe me vjen shume keq qe ka qene president i vendit

  Përgjigju
 • Opionisti: 27/07/2022 16:41

  Ka dhe shume te tjere nga partite politike te merete gjykata dosje dhe krime qe kabere

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto