Imazhe shpresëdhënëse, gratë në Afganistan udhëheqin protestën kundër talebanëve

 

Talebanët kanë marrë kontrollin e Afganistanit por jo dëshirën e popullit afgan për të mbrojtur liritë e tyre.

Në protestën e organizuar ditën e djeshme video mahnitëse të grave që udhëheqin burrat në protestat kundër talebanëve brenda pak orësh janë bërë virale.

Pas ardhjes së talebanëve në fuqi shumë gra afgane kanë frikë për jetën dhe sigurinë e tyre nën sundimin brutal, i cili historikisht ka kufizuar të drejtat e grave dhe vajzave.

Por disa gra ditën e djeshme mposhtën frikën dhe marshuan para dhe përkrah burrave gjatë protestave të së enjtes, duke brohoritur dhe duke mbajtur flamujt kombëtar lart.

Në një video, një grua shihet duke ngritur grushtin lart, duke i nxitur burrat përreth saj të ecin përpara dhe të vazhdojnë marshimin.

Një turmë afganësh morën pjesë në demonstratat e të enjtes, të cilat shënuan 102 vjetorin e pavarësisë së vendit nga Britania në 1919.


Lajmi kryesor:

Rifillojnë fluturimet në Kabul, Biden: Kemi marrëveshje me talebanët, amerikanët do lejohen të kalojnë! OKB: Po gjurmohen bashkëpunëtorët e NATO, do ketë ekzekutime masive


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Shkodër/ Mbërrin helikopteri i FA për të shuar flakët në lagjen Qafëhardhi! 110 zjarrfikësa dhe 160 policë e punonjës bashkie në terren

Shkodër/ Mbërrin helikopteri i FA për të shuar flakët në lagjen Qafëhardhi! 110 zjarrfikësa dhe 160 policë e punonjës bashkie në terren