POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Indi/ Vala e të nxehtit vret 92 persona, temperaturat arrijnë deri në 50 ° C

Të paktën 92 vetë kanë vdekur në Bihar të Indisë,për shkak të temperaturave të larta.

Vendi po përjeton reshjet më të pakta pakta para sezonit këto gjashtë dekadat e fundit. Kjo është java e tretë që temperaturat ekstreme që kanë pushtuar vendin.

Shumica e vdekjeve të regjistruara në Bihar që nga 15 qershori kanë ndodhur në Aurangabad, Gaya dhe Naëada, ku temperaturat shënuan 45 gradë Celsius. Të paktën 562 pacientë janë pranuar në spitalet qeveritare, ndërsa zyrtarët kanë frikë se numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet.

Në të vërtetë, numri i viktimave nuk dihet  plotësisht, pasi disa vdekje të lidhura për shkak të temperaturave të larta nuk mund të konfirmohen ende, tha një zyrtar i qendrës së emergjencës shtetërore të Hindustan Times. Të shtunën, 49 persona vdiqën në Bihar brenda 24 orëve. Shefi i Ministrit Bihar Nitish Kumar njoftoi se familjet e atyre që kanë vdekur do të marrin kompensim prej katër lakh (5,740 $).

Njerëzve u është thënë të qëndrojnë në ambiente të mbyllura, ndërsa shkollat ​​dhe kolegjet po  qëndrojnë të mbyllura deri të mërkurën. Tregjet janë urdhëruar të mbyllen nga ora 11:00 deri në orën 17:00. Gaya dhe Darbhanga kanë thirrur Seksionin 144, i cili ndalon të gjitha aktivitetet publike gjatë ditës.

Vala e të nxehtit po prek gati dy të tretat e vendit, ku në shtetin perëndimor Rajasthan temperatura  arriti 50 gradë Celsius. Shteti perëndimor i Maharashtrës po vuan nga thatësira e cila konsiderohet si më e keqja në këto 47 vjet.

Gjithashtu dhjetëra mijëra njerëz në fshatrat e goditur nga thatësira kanë lënë shtëpitë e tyre në kërkim të ujit të pijshëm.

 

A.AG/Shqiptarja.com
Komento