Indonezi/ Zhduket avioni me 50 pasagjerë pas ngritjes! Humbi 3000m lartësi në më pak se një minutë

Foto ilustruese

Një avion me më shumë se 50 pasagjerë në bord është zhdukur pas ngritjes nga kryeqyteti indonezian Xhakarta ditën e sotme (9 janar).

Sipas mediave të huaja, Sriwijaya Air Boeing 737 humbi kontaktin gjatë rrugës për në Pontianak në provincën perëndimore të Kalimantan.

Faqja online për ndjekjen e fluturimit Flightradar24.com thotë se avioni kishte humbur më shumë se 3,000 m (10,000ft) në lartësi në më pak se një minutë.

Kompania Sriwijaya Air shprehet se është duke zhvilluar një hetim përpara se të dalë në konkluzionet përfundimtare.

Mediat indoneziane shkruajnë se disa peshkatarë në ujërat e ishujve “Kepulauan Seribu” gjetën një numër sendesh të cilat dyshohet se i takojnë pasagjerëve.

Ndër sendet e kapura në rrjetat e peshkimit janë disa kabllo dhe copa veshjesh të ndryshme. Gjithashtu sipas mediave të huaja, peshkatarët kanë dëgjuar dy shpërthime të mëdha.

Lajm në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:09
Autoritetet indoneziane: Banorët dëgjuan dy shpërthime të njëpasnjëshme, Fillojnë operacionet e kërkimit

Peshkatarët në ujërat e Ishujve “Kepulauan Seribu” tregojnë se kanë dëgjuar dy shpërthime të njëpasnjëshme të avionit, i cili mbante në bordin e tij 56 persona.

Kreu i Shefit të Qeverisë së Nën-Distriktit Seribu Surahman i cili erdhi në vendndodhje, njoftoi se peshkatarët në Ishujt Ishuj kishin dëgjuar dy shpërthime. "Kishte peshkatarë që e dëgjuan shpërthimin dy herë," tha Surahman kur u intervistua nga TV Kompas.

Surahman, i cili aktualisht ndodhet në zonë për të hetuar ngjarjen tha se sipas peshkatarëve, kur u dëgjua shpërthimi, po binte një shi i madh.

Ndërkohë që u njoftua se vazhduan kërkimet për vendndodhjen e aeroplanit.  Një traget dhe një anije peshkimi po kërkojnë gjithashtu vendndodhjen e avionit që humbi kontaktin. Rezultatet e kërkimit gjetën copa pantallonash që mendohej se i përkisnin pasagjerve.

"Tani ne do të shtojmë katër anije peshkimi të tjera për të ndihmuar në kërkim," tha Suratman.

Ekipi i parë i specializuar në vendndodhjen e avionit humbi kontaktin. Një ekip tjetër kontrolloi rrezen ku avioni humbi kontaktin.

Në avionin e zhdukur tip B737-500 gjendeshin 56 pasagjerë 46 të rritur, 7 fëmijë dhe 3 foshnje.

Sipas faqes së internetit të flightradar, avioni humbi kontaktin 11 milje detare larg brigjeve të Xhakartës kur u ngjit në një lartësi prej 11,000 metrash në 13,000 metra në 07.40 .

Ora 12:59
Zhdukja e avionit në Indonezi, disa peshkatarë gjejnë sende që dyshohet se u takojnë pasagjerëve


Surachman, një zyrtar i qeverisë lokale, shprehet për televizionin indonezian Kompas Tv se disa peshkatarë kanë gjetur disa sende dhe rroba që besohet të jenë të pasagjerëve që udhëtonin me avionin nisur nga Xhakarta.

Peshkatarët në ujërat e Ishujve të “Kepulauan Seribu” gjetën një numër sendesh. Kreu i Shefit të Qeverisë së Nën-Distriktit Seribu Suratman Selatan deklaroi se këto sende janë duke u mbledhur.

Sipas mediave të huaja, peshkatarët kanë gjetur kabllo që dyshohet se i përkasin avionit si dhe disa copa veshjesh të ndryshme.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rihapja e 'Gërdecit', avokatët e Fatmir Mediut: Akt jo kushtetues, një gjykatë më e ulët rrëzoi vendimin e Gjykatës së Lartë