Indonezia goditet nga tërmeti me magnitudë 7.6! Alarm për cunami, qytetarët në panik

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Indonezia është tronditur nga një tërmet me magnitudë 7.6 të shkallës rihter. Mësohet se thellësia e tërmetit ishte 15 km në detin Flores, 100 km larg zonave të banuara.

Ajo çka shkaktuar panik tek njerëzit është një cunami i mundshëm. Autoritetet i kanë kërkuar qytetarëve që të marrin masa.

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar apo dëme materiale, ndërsa qytetarët janë në panik.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 15/12/2021 03:32

    Me kujtohet qe kam pare nje here ne nje nga numrat e revistes /National Geographic/ nje harte te botes me vendet qe kishin rrezikun me te madh per cunami.Rrezikshmeria koncidonte me kufijte ndares te pllakave tektonike si dhe me zonat bregdetare ku kishte aktivitet te madh sizmik.Vendet me te rrezikshme ishin ishujt Java dhe zona rreth vullkanit Krakatoa,por dhe zona Adriatik-Jon ishte nje nga me te rrezikshmet per cunami ne bote.Mu kujtuan dy gjera ne lidhje me kete:1-Nje histori ne lidhje me Ciceronin,kur ky u dergua ne azil(mergim)ne Durres,ndodhi nje termet i pasuar nga nje cunami.Njerezit e asaj kohe dhe miqte e tij e interpretuan qe mergimi i tij s'do te ishte i gjate.Ky eshte nje fakt(per ata qe se besojne), qe cunami ne Shqiperi mund te ndodhe dhe ka ndodhur.2-M'u kujtuan gjitheashtu te gjithe ato ndertime shume kateshe te bera gjate gjithe bregdetit shqiptar,me,ose pa leje,qe po te mos i rrezoje ndonje termet,ka per t'i rrezuar ndonje cunam,ose erozioni nga kripa.Eshte thjesht ceshtje kohe.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Ilir Meta dekoron piktorin Avni Delvina, i akordon titullin e lartë 'Mjeshtër i Madh'