Indonezia propozon një plan paqeje në Ukrainë

Indonezia propozon një plan paqeje në Ukrainë

Indonezia propozon një plan paqeje për Ukrainën, i cili parashikon krijimin e një zone të çmilitarizuar dhe një referendum nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara në territoret e "diskutuara". 

Në fjalimin e tij në Dialogun Shangri-La, një konferencë e vazhdueshme e sigurisë në Singapor, Ministri i Mbrojtjes i Xhakartës, Prabowo Subianto foli për një plan me shumë pika që parashikon një armëpushim "për pozicionet aktuale të të dyja palëve në konflikt" dhe krijimin e një zonë e demilitarizuar me një tërheqje 15 kilometra nga pozicionet përpara të secilës palë. 

Zona e demilitarizuar duhet të vëzhgohet dhe monitorohet nga një forcë paqeruajtëse e vendosur nga OKB-ja, tha ai, duke shtuar se duhet mbajtur një referendum i OKB-së.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë, Zelensky: Gati të nisim kundërsulmin! Prigozhin akuza Moskës: Donin të hidhnin në erë njerëzit e mi


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Vazhdon dita e dytë e gjyqit të Trump, nën akuza për mashtrime në biznes

Vazhdon dita e dytë e gjyqit të Trump, nën akuza për mashtrime në biznes