Infarkti në plazhe, mesazhi me rëndësi i mjekes: Përgatituni para hyrjes në det, futuni gradualisht dhe hidhini ujë kraharorit

TIRANË- Rastet e infarkteve, janë të shumta në stinën e verës, e veçanërisht në plazhe. Mjekja kardiologe, Anila Shahini, argumenton se fatalitetet që ndodhin pas futjes së menjëhershme në ujë, vijnë pasi trupi është i papërgatitur për ndryshimin e menjëhershëm të temperaturës. Më të rrezikuarit janë të moshuarit dhe personat me patologji kardiake.

“Arsyeja e fataliteteve në stinën e verës, të shkaktuara nga futja në ujë apo notimi, është diferenca e madhe e temperaturës së ujit me atë të ambientit të jashtëm, mos përgatitja e mirë fizike paraprake. Fatalitetet i faturohen ngushtimin e enëve të gjakut dhe në raste të rralla ndodh edhe tek individë të shëndetshëm”, tha mjekja.

Por, sipas saj ka disa mënyra për të shmangur goditjet në zemër.

“Trupi të jetë u përshtatur me temperaturën e ujit. E mira është që futja në ujë të jetë sa më graduale, duke ekspozuar gradualisht trupin në ujë. Duke freskuar pjesën e sipërme të trupit, pasi është një test paraprak se sa tolerant jemi ndaj ujit”, thotë Shahini. 

Gjatë stinës së verës, mjekja këshillojnë konsumim sa më shumë të lëngjeve dhe frutave, për t’i dhënë mundësi trupit të jetë i hidratuar. Ndërsa këshillon edhe shmangien e daljes jashtë, në pikun e vapës.

“Të eliminojnë daljen kur temperaturat rriten ndjeshëm. Duhet të jenë të kujdesshëm që të hidratohen mirë. Të konsumojnë ujë edhe kur nuk kanë etje”, përfundoi ajo.

Mjekja, e konsideron shumë të rëndësishme edhe njohjen e vetes, ndaj thotë që  meshkujt mbi 40 vjeç dhe për gratë mbi 50 vjeç të kryejnë vizita tek mjeku specialist.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 02/07/2022 23:56

  Duhet shtuar dhe menyra si ,sa,kur dhe cfare hahet.Eshte shume e rrezikshme te futesh ne uje pa ngrene,ose menjehere pasi ke ngrene.Duhet te hash ushqime te lehta,kryesisht perime e fruta dhe qendro larg kafese e rakise qe t'a japin ne koke edhe kur del ne Diell edhe kur futesh ne det,po keshtu dhe birra,mund te te freskoje per momentin,por alkooli i saj t'a jep efektin me vone nen nxehtesine.

  Përgjigju
 • Next: 02/07/2022 14:41

  Sikur skan qen keto fenomene para se ......

  Përgjigju
  • A. N.: 02/07/2022 14:49

   Nuk kane qene sepse kemi qene te gjithe ne levizje me kembe ose bicikleta. Problemet kardiake ja shtuar shume me teper vitet e fundit sidomos me kosovaret.

 • Sondazhi i ditës:

  A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

‘Faqe e zezë’, Basha: Të protestosh para Bashkisë me Ilir  Metën, solli Ramën në pushtet e tani del aty si ‘supermen’

‘Faqe e zezë’, Basha: Të protestosh para Bashkisë me Ilir  Metën, solli Ramën në pushtet e tani del aty si ‘supermen’