'Injoranca na ka çuar në pakuptimësi!' Krahu i djathtë i Vuçiç: Një nga shenjtët e Serbisë ishte një fisnike shqiptare! (VIDEO)

Sekretari i Përgjithshëm i Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, Nikola Selakoviç, teksa mori fjalën në konferencën ndërkombëtare me temë “Feja si instrument për paqen” ka bërë një deklaratë goditëse, për sa i përket marrëdhënieve mes shqiptarëve dhe serbëve. Ai ka deklaruar se është pikërisht injoranca dhe padituria që na çon në veprime të pakuptimta. Selakoviç duke folur për fenë është shprehur se shenjtorja e Serbisë 'Anxhelina Serbe' ishte shqiptare.

“Injoranca jonë e madhe na ka çuar neve në pakuptimësi dhe ka rrezikuar paqen. Niveli i injorancës është dëshmitar i asaj që kemi sot. Shumica e serbëve nuk e dinë sot që një nga shejtët e Serbisë, Anxhelina e Serbisë ishte një fisnike shqiptare. Ajo është e varrosur 50 kilometra në manastirin e Kushedolit në Beograd Ashtu edhe shumica e shqiptarëve, nuk e dinë që shejti i varrosur në Elbasan ishte serb, Gjon Vladimir ishte shenjti i parë ndërmjet serbëve. Përveç faktit që ne kemi jetuar pranë njëri-tjetrin për shekuj është se nuk e njohin njërin-tjetrin mjaftueshëm. Ndaj ne duhet të dialogojmë dhe parakusht për dialogun është liria e fesë”, tha Selakoviç.


Lajmi kryesor:

Meta: Sfidë kampet në Siri, Alvini u shpëtua por ka të tjerë fëmijë e gra! SHBA: Politika të dialogojë (VIDEO)


/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!