Instrumentistët e talentuar të Lezhës përgatiten për koncertin klasik, sjellin në skenë vepra të kompozitorëve të njohur

 

Nxenesit e klasave te muzikes ne shkollen “Beselidhja” të Lezhes sjellin tjeter risi per publikun, Muziken e Dhomes.  4 violina, nje violoncel dhe nje piano do te luajne sebashku vepra te kompozitoreve si njohur Leclair, Shostakovic, Teleman e Gliere duke vendosur ne fokus muziken e bukur klasike. Ne i ndodqem gjate provave me mesuesit e muzikes Alesia Sadiku e Fatjoj Memaj.

 

“Ndyshe ka here te tjera do të kemi muzikë dhome, ata luajnë me njëri-tjetrin. Ka sfida por besoj se do ia dalim”, tha mësuesja Alesia Sadiku.

 

Koncerti me muzike klasike do te mbahet me 3 prill ora 19:00 ne Pallatin e Kultures se Lezhes dhe pritshmerite jane te larta ashtu si dhe interesi i publikut per ta ndjekur. /R.D/Shqiptarja.com

 

R.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Makiwa: 01/04/2024 20:09

    Po me bahet qefi, qe tashme asht rritur niveli artistik i nxenesve ne ket shkolle. Sigurisht flash si nje person qe kam mbaruar shkollen e muzikes ne Shkoder ne vitet 80' , dhe qe kam dhan kontributin Tim modest ne jeten artistike ne Lezhe. P.s. Tash 30 vjet jetoj ne Itali.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli