Interpretimi i poezive të Valbona Lolës, mbrëmja poetike tërheq vëmendjen e publikut dhe mbush teatrin e Korçës

Mes tingujsh muzikor dhe vargjeve, skena e teatrit “Andon Zako Çajupi” në Korçë dhuroi emocionet e një mbrëmje poetike dedikuar krijimtarisë së poetes Valbona Lola.

Nën interpretimin e artistëve korçarë, për artdashësit u përcollën mesazhe te forta per jeten e shoqërinë.

 “Poezitë e Valbonës ishin me të vërtetë shumë të bukura. Ajo prekte gjithçka, familjen, dashurinë, jetën, largimin e fëmijëve, braktisjen e prindërve, bukuritë e natyrës, dashurinë e shpirtit pra, gjithçka. Ne gjetëm vetëm në çdo poezi”, tha Zamira Kita.

"Kristale Shpirti", “Vetmi Vjeshte” janë disa nga librat e poetes së re korçare.

 “Përzgjedhja e poezive është bërë nga ana e aktorëve, por dhe nga ana ime. Ajo që po jetojmë sot, është që çdo njeri të marrë mesazhe të rëndësishme për jetën. Akoma nuk dua t’a besoj që ato janë poezitë e mia. Ndjej një detyrë shpirtërore, që i kam një borxh publikut për të bër poezi akoma më të bukura”, u shpreh Valbona Lola

Poezitë u interpretuan nga artistet Ligoraq Riza, Zamira Kita, Belliu Blerta, Kristian Koroveshi, Ilda Pepi

 

J.GJ./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Tifozët shqiptarë të jashtëzakonshëm, shikoni përshëndetjen speciale me lojtarët në fundin e ndeshjes

Tifozët shqiptarë të jashtëzakonshëm, shikoni përshëndetjen speciale me lojtarët në fundin e ndeshjes