‘Investoni në bursë’, dyshime serioze se evropianët vidhen nga Shqipëria nëpërmjet Forex! Prokuroria e Tiranës me policinë vendosin ‘në sitë’ call center-at

Pas hetimeve të policisë për identifikimin dhe lokalizimin e call center-ave që dyshohen se përdorin sistemin FOREX për të zhvatur me qindra qytetarë evropianë me fabulën se do kenë fitime të mëdha në qoftë se investojnë në bursë, Prokuroria shqiptare ka përcjellë letër porosinë e homologëve evropian, si Gjermania, Italia dhe disa vendeve nordike për të identifikuar e lokalizuar selitë e telefonatave agjentëve të rremë.

Autoritetet e huaja kërkojnë të identifikohen disa numra llogarie bankare, numra telefoni dhe personat që qëndrojnë pas këtij biznesi të jashtëligjshëm që po vjedh qytetarët e tyre nga Shqipëria.

Këto skema mashtrimi ndryshe shfrytëzojnë edhe kompanitë “Forex”, në bazë të së cilave është mashtrimi i klientëve. Zhvillohen telefonata tek qytetarët, kryesisht të moshave më të thyera. Në pjesën më të madhe të rasteve, telefonuesit u kërkojnë qytetarëve që të investojnë kursimet e tyre në këtë lloj burse pasi për pak kohë fitimi do të dyfishohet. Por një gjë e tillë nuk ndodh asnjëherë. Përkundrazi, të gjithë ata që pranojnë të dërgojnë paratë përmes bankës, i humbasin edhe para ata përgjithmonë. Përgjithësisht, ‘call center’ që funksionojnë në formën “Forex” qëndrojnë në treg për pak kohë, aq sa mund të vjedhin qytetarë pa u kuptuar nga autoritetet dhe më pas zhduken pa lënë gjurmë. Në këtë formë, kanë rënë pre e mashtrimit mijëra qytetarë nëpër botë, të cilët duke u nisur nga mendimi pozitiv për të investuar kursimet, kanë përfunduar duke humbur gjithçka. Vetëm me një kërkim të thjesht në QKB rezulton se 11 kompani të ndryshme përdorin FOREX në Shqipëri. 

Forex, ose shkëmbimi i huaj, mund të shpjegohet si një rrjet blerësish dhe shitësish, të cilët transferojnë valutë mes njëri-tjetrit me një çmim të rënë dakord. Është mjeti me anë të të cilit individët, kompanitë dhe bankat qendrore konvertojnë një monedhë në tjetrën - nëse keni udhëtuar ndonjëherë jashtë shtetit, atëherë është e mundur që ju keni bërë një transaksion Forex. Ndërkohë që një shumë e këmbimit valutor është bërë për qëllime praktike, shumica dërrmuese e konvertimit të monedhës ndërmerret me qëllim të fitimit të fitimit. Shuma e valutës së konvertuar çdo ditë mund të bëjë lëvizjet e çmimeve të disa monedhave shumë të paqëndrueshme. Është kjo paqëndrueshmëri që mund të bëjë FOREX kaq tërheqëse për tregtarët: duke sjellë një shans më të madh të fitimeve të larta, duke rritur gjithashtu rrezikun.

Pak ditë më parë Report Tv raportoi për një kërkesë të drejtorit Gledis Nano drejtuar vartësve të tij për të kaluar në filtër të gjithë call center që operojnë në tiranë, për aktivitetin dhe ligjshmërinë e tyre.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano ka mbledhur mbrëmjen e së shtunës në një takim drejtorin e ri të Policisë Tiranë, Lorenc Panganika dhe shefat e rinj të komisariateve.

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit i ka kërkuar krimit ekonomik të bëjë vërë në sitë call centerat pasi shumë shtetas të huaj kanë akuzuar se janë mashtruar nga call centerat që operojnë në Shqipëri dhe që i premtojnë para në bursë, por në të vërtetë i vjedhin.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Genti: 02/11/2021 04:45

  Forex-et jane kompani izraelite. A do te guxoj Gledis Nano dhe SPAK te bejne arrestime te njerezve te Izraelit ne Shqiperi?

  Përgjigju
 • Iris: 02/11/2021 01:29

  /The wolf of Wall Street/ paska patur ne Shqiperi shikues e nxenes shume te vemendshem!!

  Përgjigju
 • Toni: 01/11/2021 21:44

  Forex nuk eshte as e paligjshme dhe as kriminale. Eshte platforme, mjet, tool, per te investuar ne tregjet e burses. Call center nuk mund te mashtroje pasi kane rekorde neper sisteme informatike. Injorances nuk ke cti besh. Ah po, call center vjedhin, si beri Arben Ahmetaj me albtelekomin. Edhe ajo skeme u zbulua, tjeter pune se Sollaku e ndonje tjeter prokuror spirdhkak fierak e mbylli per 500 mije usd. Beni research njehere per Forex, nuk vjedh apo mashtron "forex" por njerzit abuzues.

  Përgjigju
 • Anila: 01/11/2021 20:11

  Te gjitha call center Forex ne Shqiperi jane mashtruesa qe vjedhin qytetaret nga Europa e Amerika Veriut. Kushdo qe depoziton euro apo dollare ne llogarite e tyre nuk ka per ti pare me leket.

  Përgjigju
  • Lakja: 01/11/2021 21:14

   Ha me mo ti anila, si ka munci qe arrite nket perfundim se nuk e dijshim. Do te nominojme per dekorate nga baba Likja se na ke ndriçu me ket qe ke thone. Je nona mas Nard Ndokes anila

 • Ing: 01/11/2021 19:09

  Kompanite telefonike jashte sistemit bankar "Forex" jane te ndaluara me ligj ne pjesen me te madhe te BE. Tek ne eshte rrumpalle ndaj gjejne vend lehtesisht per te manipuluar shtetasit ne BE. Linjat telefonike kalojne neper sisteme filtrimi ne servera italiane apo angleze, ku ne angli depozitohen pjesa me e madhe e shifrave te mashtrimit. Kemi te bejme me nje sistem tipik piramidal dhe besoj se me veshtiresi forcat e ligjit tek ne do te arrijne te individualizojne kolonite e call centerave "forex" te shprendare neper shqiperi, kryesisht ne tirane, durres, fier, elbasan dhe vlore. E vetmja rruge qe mund te ndjekin autoritet eshte ajo e mbledhjes se denoncimeve te bera ne vende te BE, kryesisht ne Itali. Legjislacioni Italian kto skema mashtrimi i denon diku te 3-6 vjet dhe ne raste te perseritura nen sistemin e grupit te strukturuar kriminal nga 7-12 vjet, Gjermania nga 5-15 vjet, ndersa Anglia nga 2-6 vjet.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e vendore, kreu i ‘Nismës Thurje’: Kandidojmë vetëm për këshilltarë bashkiakë! Kryetari është administrator, t’i rikthejmë parlamentit dinjitetin që meriton

Zgjedhjet e vendore, kreu i ‘Nismës Thurje’: Kandidojmë vetëm për këshilltarë bashkiakë! Kryetari është administrator, t’i rikthejmë parlamentit dinjitetin që meriton