Iran, pas 5 vitesh e dënuar Zaghari-Ratcliffe i hiqet byzylyku elektronik, të dielën tjetër sërish para gjykatës

Nazanin Zaghari-Ratcliffe u lirua nga byzylyku elektronik pasi vuajti një dënim me pesë vite në Iran, tha një deputet britanik i cili foli me familjen e saj, por ajo është thirrur përsëri në gjykatë të Dielën e ardhshme.

Irani akuzon Zaghari-Ratcliffe për komplot për të përmbysur qeverinë, por familja e saj deklaron se ajo kishte shkuar në Iran për të vizituar familjen, duke mohuar që ajo po komplotonte kundër Iranit.

Richard Ratcliffe, burri i Zaghari-Ratcliffe, i tha mediave britanike të shtunën se ata po tregohen të kujdesshëm për të mos shpresuar shumë, që të mos zhgënjehen sërish.

"Ajo nuk e ka përgatitur ende çantën e saj. Unë nuk kam filluar ta bëj shtëpinë gati. Nuk është ende e sigurt. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë të Dielën," tha ai.

"Sot * duhet të jetë * dita e fundit që Nazanin kalon në Iran," tha Amnesty International UK në një deklaratë.

"Sipas ligjit iranian, kalvari i saj 5-vjeçar më në fund duhet të marrë fund dhe nesër, ajo duhet të ribashkohet me burrin dhe vajzën e saj në Mbretërinë e Bashkuar. As Mbretëria e Bashkuar dhe as Irani nuk kanë zbuluar se cilat janë planet për ta marrë atë në shtëpi. Nëse deri nesër, Nazanin nuk është në rrugën e saj të kthimit në Mbretërinë e Bashkuar, ne do të fillojmë të veprojmë, "tha organizata jofitimprurëse.

Zaghari-Ratcliffe u arrestua gjatë një pushimeve të saj me vajzën e vogël në prill 2016.

Ajo ka punuar për një kohë të gjatë për Fondacionin Thomson Reuters, fondi bamirës i agjencisë së lajmeve.

  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Biznesi i madh, përballë ortekut të çmimeve; Për të liberalizuarit tarifat e energjisë janë dyfishuar, ç’do të ndodhë me të tjerët