Irani akuzon Britaninë e Madhe për ndërhyrje në punët e brendshme pas deklaratës mbi testin e raketave balistike

Irani akuzon Britaninë e Madhe për ndërhyrje në punët e brendshme pas deklaratës mbi testin e raketave balistike

Testi i fundit i raketës balistike nga Irani nuk ka shkelur Këshillin e Sigurimit të OKB-së për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 dhe pretendimet e Mbretërisë së Bashkuar për të kundërtën përfaqësojnë një përpjekje për të ndërhyrë në punët e brendshme të Republikës Islamike, kwshtu tha Ministria e Jashtme iraniane tw premten.

Testi i raketës, i cili pa mbi një duzinë raketash balistike tokë-tokë të lëshuara gjatë stërvitjeve në Iranin jugor, u krye në mes të një ndërprerjeje në bisedimet e marrëveshjes bërthamore në Vjenë. Negociatat për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit dhe heqjen e sanksioneve të SHBA-së do të rifillojnë më 27 dhjetor.

Saeed Khatibzadeh, zëdhënës i ministrisë, theksoi në një deklaratë të lëshuar përmes Telegramit se lëshimet e Teheranit ishin në përputhje të plotë me ligjet ndërkombëtare menjëherë pasi Britania e Madhe shpërtheu testet e raketave.

"Irani vepron në përputhje me ligjet dhe rregulloret ndërkombëtare, si dhe me nevojat e mbrojtjes së tij, prandaj, deklarata dhe qëndrime të tilla nuk konsiderohen vetëm si ndërhyrje në punët e brendshme të Iranit, por gjithashtu vazhdojnë politikën e standardeve të dyfishta të Londrës," tha zëdhënësi Saeed Khatibzadeh, siç citohet. nga kanali Telegram i ministrisë.

Khatibzadeh hodhi poshtë më tej pretendimin se Teherani ka shkelur Rezolutën 2231 të KS të OKB-së për çështjen bërthamore të Iranit.

Më herët, agjencia e lajmeve IRNA raportoi se Irani kishte lëshuar 16 raketa balistike tokë-tokë gjatë një stërvitjeje në jug të vendit, një zhvillim që më pas bëri që Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar të denonconte veprimet si "shkelje të qartë të Rezolutës 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së". ."

Rezoluta, e cila u miratua në korrik 2015, miratoi Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit dhe përcaktoi se skrap i Teheranit është program bërthamor në favor të heqjes së sanksioneve kundër Iranit. Britania e Madhe ka pohuar se lëshimi testues i raketave balistike është në kundërshtim me rezolutën.

Deklarata e Mbretërisë së Bashkuar nënvizoi se testet raketore të Iranit kërcënojnë sigurinë rajonale dhe ndërkombëtare dhe i kërkoi Teheranit të ndërpresë këto aktivitete.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Debati për kreun e grupit të PD-së, Berisha: Po kryeni krim në parlament! Felaj: T’i nuk je fare pjesë e grupit

Debati për kreun e grupit të PD-së, Berisha: Po kryeni krim në parlament! Felaj: T’i nuk je fare pjesë e grupit