Irani: Avioni ukrainas u rrëzua. Trudeau: U godit nga një raketë (VIDEO)

Teherani mohon çdo akuzë dhe fillon hetimet për shkaqet e aksidentit që ndodhi më 8 janar duke ftuar "Ukrainën dhe Boeing të marrin pjesë". Sipas Mbretërisë së Bashkuar dhe Kanadasë, raketa iraniane u qëllua "gabimisht". Franca e gatshme të vërë në dispozicion "aftësitë e saj"

Mund të jetë qëlluar gabimisht nga një raketë iraniane, avioni u rrëzua në Iran në orët e para të 8 janarit. Përplasja në tokën e Fluturimit 752 të International Airlines Ukrainian nuk la asnjë mundësi për pasagjerët: ndikimi shkaktoi vdekjen e të gjithë 176 personave në bord, përfshirë 63 Kanadezë. Ndërsa hetimet janë në pritje për të zbuluar shkaqet e aksidentit, qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Kanada spekulojnë se avionët mund të jenë qëlluar pa dashje nga një raketë iraniane, ndërsa Teherani mohon çdo thashethem si "joligjor".

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se ai kishte prova se avioni ukrainas Boeing 737-800 me 176 persona në bord mund të ishte goditur "pa dashje" nga një raketë iraniane.

"Ne kemi informacione nga disa burime të inteligjencës, përfshirë edhe burimet e inteligjencës së aleatëve tanë. Provat tregojnë se aeroplani u qëllua nga një raketë iraniane Tokë-ajër."

Ndërkohë, Franca e ka bërë të ditur se është e gatshme të vërë në dispozicion ekspertizën e saj teknike në hetimin e rrëzimit të avionit, nëse autoritetet iraniane japin leje.

Dje Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se ai ka dyshimet e tij për rrëzimin e avionit dhe se dikush mund ta ketë godituar atë gabimisht.

Irani sot u kërkoi Shteteve të Bashkuara të prisnin rezultatet e hetimit dhe hodhi poshtë pretendimet duke thënë se ishte "një gënjeshtër të madhe" ajo që po qarkullon se avioni ishte goditur nga Irani.

Teherani zyrtar tha se "Është për të ardhur keq që qeveria amerikane e mbështet këtë version me vetëdije. Kjo është fyerje për familjet e viktimave dhe bëhet me qëllime të caktuara”.

Gjatë mbrëmjes së djeshme mediat amerikane thanë se avioni ukrainas ishte goditur nga raketat e Iranit. ‘CBS News’ duke cituar inteligjencën amerikane tha se ‘një satelit zbuloi "goditje" infra të kuqe të dy lëshimeve të raketave, të ndjekura më pas nga një shpërthim.

Ndërkohë, ‘Newsweek’ duke cituar Pentagonin, një zyrtar të lartë të inteligjencës amerikane, si dhe një zyrtar të inteligjencës irakene tha se ata besojnë se avioni ukrainas u godit nga një raketë ‘Tor’, prodhim rus.

Ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë Anne Linde i tha CNN se asnjë shkak për rrëzimin e avionit nuk ishte i përjashtuar.

Ndërkohë Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ftoi Mbretërinë e Bashkuar t’i bashkohet teknikëve ukrainas për hetimin e shkaqeve.


Lajmi kryesor:

Rrëzimi i avionit ukrainas, del VIDEO-ja, Trudeau: U godit nga një raketë, Irani: Gënjeshtër e Madhe


  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?×

Lajmi i fundit

John

Ndryshon ligji/ Anëtarët e forumeve të partive deri tek diplomatët dhe bordet shtetërore do mbikëqyren për pastrim parash, lista e re dhe masat e forta