Iran-SHBA, vazhdon lufta e pafund e deklaratave kundër sanksioneve (VIDEO)

Përplasja midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, për sanksionet e vendosura nga Shtëpia e Bardhë kundër shtetit islamik, nuk njeh qetësi.

Dita e djeshme ka prodhuar sulme dhe kundër përgjigje midis presidentit Trump dhe presidentit Rouhani.

Presidenti iranian konfirmon gatishmërinë e vendit të tij për të rihapur negociatat për marrëveshjen bërthamore, por me kusht që SHBA të revokojnë sanksionet e njëanshme ekonomike që ata kanë vendosur.

"Kancelari gjerman, kryeministri britanik dhe presidenti francez në OKB, insistuan për një takim midis pesë vendeve përfshirë Iranin dhe Amerikën, për të diskutuar për marrëveshjen bërthamore, por propozimi i tyre nuk është i pranueshëm për Teheranin” – tha presidenti iranian

Ndërkohë, Donald Trump, nga ana e tij, përmes Twitter-it, ka theksuar se ai nuk ka ndërmend  të heqë sanksionet.

“Irani do të heqim sanksionet? Jo nuk do ta bëjmë” – tha Trump

Është e ashtuquajtura politikë e "Presionit Maksimal". "Slogani" i shpikur nga administrata Trump, ajo që përcakton politikën e sanksioneve ekonomike të zbatuar kundër Teheranit, me urdhër të presidentit Trump më18 shtator dhe që po ndikon fort në ekonominë e Iranit.

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ndoshta pas kësaj, viktimat e Gërdecit do të gjejnë qetësi…