Irlandë, mjekët të shqetësuar nga vdekja e 4 fëmijëve para lindjes, dyshojnë se shkak është infektimi i placentës me COVID-19

Autoritetet shëndetësore irlandeze kanë nisur të hetojnë katër raste të fëmijëve të vdekur para lindjes me lidhje të mundshme me COVID-19, tha të Enjten Zëvendës Kryeshefi i Mjekësisë Ronan Glynn. Në një konferencë shtypi në Dublin, Glynn tha se "katër raporte paraprake të lindjeve të fëmijëve të vdekur janë potencialisht të lidhura me një sëmundje të quajtur Covid placentis" .

Sipas ekzaminuesve mjekësorë të cilët raportuan rastet, gratë shtatzëna rezultuan pozitive me koronavirus dhe më pas lindën një foshnjë të vdekur, shkaku i vdekjes i të cilit ishte infeksioni i placentës.

"Duhen bërë më shumë hulumtime" përpara se rezultatet të konfirmohen, tha Glynn, duke shtuar se ai nuk mund të "jepte shumë detaje ". Infektimi i placentës është "një shqetësim" por "shumë i rrallë", tha ai. Gjendja vërehet tek gratë që kanë rezultuar pozitive me koronavirus para se të kishin lindur një fëmijë të vdekur . "Ne nuk kemi parë një incidencë të lartë të saj ndërkombëtarisht dhe nuk presim një incidencë të lartë këtu," u tha Glynn gazetarëve.

Në një deklaratë, Dr Cliona Murphy, kryetare e Institutit të Obstetërve dhe Gjinekologëve, tha se një numër i vogël i rasteve po "hetoheshin shkencërisht".

"Është e rëndësishme që gratë shtatzëna që kanë rezultuar pozitive me Covid-19 të marrin pjesë në takime me mjekët e tyre në javët pas infektimit," tha Murphy. "Shumica dërrmuese e grave shtatzëna që kishin Covid kanë pasur simptoma të lehta

Sipas shifrave të fundit zyrtare, Republika e Irlandës ka regjistruar 4,396 viktima nga COVID-19. Vendi është aktualisht në mes të bllokimit të tij të tretë pasi pësoi nivelin më të lartë të infeksionit për frymë në botë në fillim të janarit.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

100 raste të reja me COVID dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit