Ironia e "Spiegel":
Lamtumirë Akropolis

Ironia e "Spiegel": <br />Lamtumirë Akropolis
GJERMANI - ''Akropolis adieu!'', (Lamtumirë Akropolis), është ky titulli i numrit të sotëm të gazetës së njohur gjermane ''Spiegel''. Pamja me kolona të thyera dhe ajo e një monedhe euro të copëtuar ishin të vendosura si sfond pas frazës ''Ja pse Greqia duhet të largohet tani nga zona euro''.
Në ditët e fundit, dy ditë pas zgjedhjeve parlamentare në Greqi, ku morën kryesimin partitë radikale të cilat kundërshtojnë politikat shtrënguese ekonomike, në Gjermani politikanë të ndryshëm dhe figura të njohura të ekonomisë janë shprehur pro daljes Athinës nga unioni monetar i përbashkët evropian.
Qeveria gjermane ka ripërsëritur, të premten për herë të fundit, se vazhdon të ketë plane për ''stabilizimin e Greqisë në Eurozonë'', por vetëm me kusht që qeveria e ardhshme greke të respektojë marrëveshjet e arritura dhe të përmbushë angazhimet e pranuara.

(ns/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Programi italo-shqiptar i Konvertimit të Borxhit për zhvillim, hapa faza e dytë e aplikimit të projekteve! Ambasadori Bucci: Histori suksesi

Programi italo-shqiptar i Konvertimit të Borxhit për zhvillim, hapa faza e dytë e aplikimit të projekteve! Ambasadori Bucci: Histori suksesi