Ish-drejtuesi i Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj kalon vettingun (VIDEO)

TIRANË-Ish-drejtuesi i Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj ka kaluar vettingun duke u konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Hajdarmataj para dy ditësh doli para trupës së komisionit të vettingut që nuk kapi shkelje. Gjithashtu, trupa e KPK-së vendosi transferimin e dosjes që i përket cështje penale nr. 129 të vitit 2010 pranë organit kompetent (ILD) për inspektimin e shkaqeve që mund të përbëjnë shkelje disiplinore. Dosja bën fjalë për kohën kur Hajdarmataj ka qenë drejtues prokurorie në Kurbin në vitin 2010.

Në seancën e kaluar, përfaqësuesi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit i kërkoi një shpjegim Besim Hajdarmatajt pse u transferua dosja e 12 tonëve kanabis, sekuestruar në Përmet në 2017 tek Prokuroria e Përmetit. Por Hajdarmataj tha se ai ka respektuar pavarësinë e prokurorit të çështjes pasi kështu e detyron ligji, ndërsa mbi 25 denoncimet e bëra për të KPK tha se nuk kishin prova që faktonin shkeljen e ligjit. Për hetimin e pasurisë, prokurorit që kërkoi arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, KPK zbuloi edhe një dhuratë në 6 mijë euro dhe 4 mijë paund nga vëllai i prokurorit që jetonte në Angli.

Pas shqyrtimit të të gjithë dokumentacionit të mbledhur, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi konfirmimin e tij në detyrë. Hajdarmataj nuk u përzgjodh në listën e 15 prokurorëve të SPAK edhe pse kandidoi. Besim Hajdarmataj e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe përgjatë 20 viteve, ai ka mbajtur poste drejtuese në Prokurorinë e Tropojës dhe të Kurbinit. Në maj 2015, ai u emërua prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe një vit më vonë mori drejtimin e kësaj prokurorie.

Në maj të vitit 2018, kryeprokurorja Arta Marku e shkarkoi Hajdarmatajn si drejtues të Prokurorisë për Krimet e Rënda, duke e zëvendësuar me Donika Prelën. Disa muaj më vonë, Marku e transferoi Hajdarmatajn në Progradec, por në fillim të vitit 2019, Këshilli i Lartë i Prokurorisë e ktheu atë  pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda në Tiranë por këtë herë si prokuror.

Ish-drejtuesi i Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj

d.ba.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento

Komente

 • Tani: 17/10/2019 15:19

  Per ceshtjen time ka marr vrejtje se e kam pas prokuro ne ceshtje po esht nje njeri shum i lart dhe i zgjuar e meriton te kaloj vetingun dhe esht nder prokurort me te pergadit ne shqiperi

  Përgjigju
 • Drejtesi: 17/10/2019 09:18

  Bravo Besim ec perpara dhe mos u dorzo perpara krimineleve dhe pushtetare te korruptuar se shume u munduan me te ta fut Arta me Edin por nuk ja folen dot tani eshte rradha jote te punosh fort dhe keta maskarenj ti cosh ne burg sepse prej ketyre nuk ka famije Shqiptare se se ma shume se gjysma kane marre rrugat e Botes

  Përgjigju
  • conia: 17/10/2019 13:37

   e pa beso, shkopi xenit te birishes qe ja nxine me 30 komente bloze edhe tha ...po shkruaj per veten nja 4 komente qe jam cun i mire! Ej po mire orgjite andej nga cica Lalzit eee

 • Eri: 17/10/2019 08:17

  Urime . Prekuror trim,i ndershë dhe me integritet të lart. Sja ndjeu fare për 1000 këcënimet e kriminelit Emiljano Shullazi. Të lumt o pasardhës i Kastriotajve.

  Përgjigju
 • Lupen: 16/10/2019 18:59

  Përralla tregon që shumë e shumë gjyqtarë të tjerë do e kalojnë Vetingun

  Përgjigju
 • YYY: 16/10/2019 18:10

  Kur behet varrimi i vetting-ut?

  Përgjigju
 • nine: 16/10/2019 16:13

  Bravo Besim.Lart e me lart te pafshim ne karriere se e meriton.Urime.Dukesh qe je burre serioz e me dinjitet

  Përgjigju
 • Xhikja: 16/10/2019 15:39

  Takon Babalja me Hajdarmataj ne Prokurorine e Krimeve te Renda,zoteri a ka turp me te madh,e takon me urdher te Berishes e Bashes,dhe ky kalon vetingun,turp!

  Përgjigju
 • Fredi: 16/10/2019 13:29

  Bravo që e kaloi por do ti lutemi tani të kaloje dhe nje prove tjeter , atë të ndryshimit të emrit. Kjo eshte prove e fortë e vetvetes.

  Përgjigju
  • Vlora: 16/10/2019 21:24

   O fredo si e ke mamin .. spo je dobic i shpis se femijes .. ee dobic aa

 • Qytetar: 16/10/2019 12:29

  Kush ka prova kunder zoterise le te shkoje ti dorezoje te Vetingu ONM (lidhja e shkrimtareve) si qytetar I rregullt, qofte edhe anonim. Perndryshe, mos beni gam-gam me muhabete kafenesh.

  Përgjigju
  • katunari: 16/10/2019 13:45

   o ti parimori i provave...lexoje icike vendimin, a te fal vellai ty miliona, si ka mundesi qe info konfidenciale rrodhi nga ky halabak per dosjen e prgjm?! sa per ankesa plot 26, por kpk-ja zhulit nuk i mer parasysh se e tredh xeni birishes !!!

 • Fredi ZHAPIKU: 16/10/2019 11:56

  Hahahahahahahahahahah !!! KPK éshtè Katandisur si Al Pazar dhe si "ESTRADÉ KLLOUNÈSH" té DEGJENERUAR !!!!Té Njéjtèt ZAGARÉ dhe KRIMINELÉ qè kaluan ZAGANJOR KRYEHAJDUTIN , por qé KOMISIONERI i OMNsé dhe AMBASADA AMERIKANE , i Tregoi VENDIN nè APEL !!!! Kéta KRYEKUSARÉ té KPK duhen NDÉSHKUAR si Mos mé KEQ , dhe kèto 3 "KATICA JANEVAT" e KPK HAJDUTÉRISÈ duhet té shkojné PRAPA HEKURAVE NJË ORÉ E MË PARË !! GOD BLESS USA !! GOD BLESS US EMBASSY in TIRANA

  Përgjigju
 • ilko stoyanov: 16/10/2019 11:53

  o popull patriot ... nepemjet keti kollodokut kapin te tjere qe si ka kapur rrjeta. Keshtu funksionojne sherbimet.Kujtoni se ata nuk e dine kush eshte kyyyy tociii KLM

  Përgjigju
 • geri: 16/10/2019 11:14

  po ky donte ta arrestonte tjetrin me copa gazetash italiane. mire pasuria po kriteri i profesionalizmit se na e shiti historine e sajes si histori suksesi dhe doli fluuske ne uje. u denua vtm per shperdorim detyre. ky duhe cuar per shperdorim detyre. mut vetingu... asnje shprese me

  Përgjigju
 • kumrija: 16/10/2019 11:10

  konfirmoni dhe xhin xhonin, alaudin malajn e ujqerit e tjere qe kane ngel dhe ta mbyllim vitingun e leshit se vec po na mer taksat tona me rroga marramendese, asgje tjeter !!!

  Përgjigju
 • Ilir: 16/10/2019 11:03

  Te dhjefsha mu ne drejtesi te re. Me te korruptuar nuk behej dot. Farse e madhe reforma

  Përgjigju
 • zullumi: 16/10/2019 11:02

  qe kishte vdekur vetingu qe me konfirmimin e karstriot selites hajdutit pabuks dje, sot me 500 000 mil deklaruara, e dija, por tani u varros perfundimisht !!! TURP E FAQJA E ZEZE O KPK HAJNI, O DEGJENERIM KOMISION QE JENI JU DHE PAGUHENI ME 5 MIL TAKSA TONA...!

  Përgjigju
 • Drini: 16/10/2019 11:00

  Po Po sa turp kalon vetingun ushtari besnik i berishes qe mbuloi kokainen e arber cekut. Ca behet, edhe ver llapa e kalon me bukur. ky besimi eshte kokrra e plehut

  Përgjigju
 • DOBIÇAT dhe LAVIRET e KPKsé KRIMINALE!: 16/10/2019 10:59

  Trupa e KPK është TURP KOMBËTAR dhe jané të PÉRLYER KOKÉ E KÉMBÉ né KRIM dhe ZHVATJE , Njésoj si KATICA JANEVA né MAQEDONI !!!!!! I BÈJ THIRRJE USA , DASH , FBI dhe AMBASADÉS AMERIKANE né Tirané té NDÉRHYJNÉ MENJÉHERÉ dhe kjo TRUPÉ KRIMINALE dhe prej BANDITÉSH tju tregohet VENDI NJÈ ORÉ E MÉ PARÉ, sepse PAGUHEN MILJONA LEK né Muaj nga TAKSAT E SHQIPTARÉVE té VARFÉR pér tè Kryer PUNÉN !!!!! KJO TRUPÉ e KPKsé qé dha kété VENDIM QESHARAK duhet té ARESTOHET nga POPULLI !!!! Qé té 3 Anètarèt e KPKsé sé KRIMIT té ORGANIZUAR duhet té VAREN tek SHESHI SKÉNDÉRBEJ nga POPULLI !! WE BELIEVE ONLY USA and DASH now !!!! ONLY USA can HELP ALBANIAN PEOPLE from CRIMINAL KPK !!! WE HOPE !! WE HOPE !!!! GOD BLESS USA

  Përgjigju
  • turp: 16/10/2019 11:23

   te lumt ajo goje...kush ta beje ky popull mjeran qe rri n kafe dhe duartroket keta halera?!!!

 • vetinguleshit: 16/10/2019 10:52

  qe kishte vdekur vetingu qe me konfirmimin e karstriot selites hajdutit pabuks dje, sot me 500 000 mil deklaruara, e dija, por tani u varros perfundimisht !!! TURP E FAQJA E ZEZE O KPK HAJNI, O DEGJENERIM KOMISION QE JENI JU DHE PAGUHENI ME 5 MIL TAKSA TONA...!

  Përgjigju
 • Alb: 16/10/2019 10:35

  Telenovela vazhdon e tha mir rama do kemi ndryshime pas 20 e ca vjeteve do jemi shtet tjt.

  Përgjigju
 • Zefi: 16/10/2019 10:25

  TURP TURP TURP TURP TURP TURP TURP TURP TURP , pèr Trupén e VETTINGUT té KRRIMIT qè Rikonfirmoi né Detyré Prokurorin e Babales sé Vlorés dhe lloj lloj KRRIMINELÉVE té tjeré !!! Tani SHPRESOJMÉ vetém tek Komisioneri NDÉRKOMBÉTAR pèr ta APELUAR Vendimin KRRIMINAL tè KPK PUTANÉS !

  Përgjigju
 • Adeci: 16/10/2019 10:23

  Veting leshi.

  Përgjigju
 • goni: 16/10/2019 10:21

  po pse duhet ta kaloj ky vetigun kur ky ka marr lek gjithandej dhe esht dor e vjeter e ksaj drejtesie ... dhe vetingu doli vl ... pun shqiprie

  Përgjigju
 • Viting: 16/10/2019 10:17

  Ku do vesh ti o mik? Thjesht gezo ca dite, ky vendim do ankimohet topi thjesht kalon ne anen tjeter ku ta masin koken me spango.

  Përgjigju
 • Keno: 16/10/2019 10:10

  Hahahaha! Te fala antareve te vettingut se keni marre fund perfundimisht! Shkoni hani noj pace pilaf dhe hiqni noj fakir per statistike se ia keni marre doren.

  Përgjigju
 • klodi: 16/10/2019 10:09

  Ky eshte fundi i vettingut... turp!!!!!!!!!!!!

  Përgjigju
 • eli: 16/10/2019 10:08

  Nuk ka mundesi qe ky kelyshi i Sales mos kete tre-kater thase me leke,por eshte shume finok aq sa nuk ka blere pasuri te patundshme!!

  Përgjigju
 • Makari: 16/10/2019 10:06

  Duket qe funksionon vetingu. Ky i kishe leket bashk me vllain ne Angli.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Fake News'-i i porositur nga këshilltari i Metës, Rama: Ja këta janë opozitarët që duan të shpëtojnë atdheun nga unë!