Ish-gjyqtarja Evelina Qirjako u largua nga frika e vettingut, KPA lë në fuqi përjashtimin nga drejtësia për 15 vite

Pamje nga seanca pranë gjykatës

Ish-gjyqtarja Evelina Qirjako u përjashtua nga sistemi i drejtësisë për 15 vite. Ky është vendimi i Komisionit të Posaçëm të Apelit ditën e sotme duke lënë kështu në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) për shkarkimin e saj.

Më datë 30.4.2018, Evelina Qirjako, ka depozituar në Komisionin e Vetingut shkresën, ku njoftonte se nuk ka paraqitur kërkesë për t’u emëruar gjyqtare në Gjykatën e Apelit dhe se ka filluar ushtrimin e veprimtarisë ekonomike private në profesionin e avokatit

Në këto kushte, ajo vlerësoi se statusi i saj si gjyqtare ka mbaruar. Në përgjigje të kërkesës ish-gjyqtares, me shkresën e datës 14.5.2018, ndër të tjera, Komisioni ka vlerësuar se, megjithëse Evelina Qirjako i ka mbaruar mandati si anëtare e Gjykatës së Lartë për shkak të ligjit, ajo vijon ta gëzojë statusin e magjistrates.

Në datën 3.12.2018, Qirjako, i është drejtuar sërish Komisionit duke kërkuar ndërprerjen e procesit të rivlerësimit, për shkak se nuk është më subjekt rivlerësimi.

Dorëheqja nga procesi i vettingut e lë jashtë sistemit të drejtësisë për 15 vite, por ish-gjyqtarja e apeloi.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është i pranueshëm për ju përdorimi i të dhënave personale nga një parti politike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Plagosja në zyrën elektorale të PD në Kavajë, arrestohen 3 autorët (EMRAT)