Ishin fshehur në arra kokosi, policia spanjolle kap 300 kg drogë në kamion! Kapte vlerën 8 mln euro

Ishin fshehur në arra kokosi, policia spanjolle kap 300 kg drogë në kamion! Kapte vlerën 8 mln euro

Droga e sekuestruar

MEKSIKË- Një ngarkesë masive me rreth 300 kg fentinal e fshehur brenda kokosit është konfiskuar nga autoritetet spanjolle në autostradën Sonora.

Arrat e kokosit ishin në një kamion pranë Puerto Libertad, një qytet rreth 155 milje me makinë në veriperëndim të Hermosillo.

Fentanil, një tip qetësuesi opioid i përdorur dhe për anestezi, ka nisur të përdoret si drogë e zakonshme dhe ka shkaktuar një krizë të gjerë vdekjesh e varësie në SHBA, çka nxit dhe trafikun e gjerë ilegal nga vende të tjera.

Në imazhet e publikuara nga autoritetet vendase shiheshin qeset e tabletave të drogës të futura brenda frutave, të vendosura në kamionë, teksa oficerët i çanin duke zbuluar substancën e jashtëligjshme.

Në një prej imazheve shihej që arra e kokosit ishte prerë më dysh dhe më pas ringjitur pasi ishte mbushur me tabletat e fentanilit.

Zyrtarët thanë se kishin arrestuar dy njerëz në kamionin me destinacion SHBA.

Fentanili është një qetësues i fortë me bazë opiumi që përdoret për dhimbjet e forta dhe jepet vetëm me rekomandimin e mjekut.

Prej disa dekadash droga vret mijëra njerëz në SHBA, me rreth 60 000 vdekje të numëruara vetëm në vitin 2020, dhe 75 000 në 2021.

Kriza e opiateve arriti kulmin gjatë izolimeve të koronavirusit që i bëri njerëzit akoma më të ekspozuar nga varësisë.

Fentanil llogaritet rreth 50 herë më i fortë se heroina dhe rreth 100 herë më i fortë se morfina.

Droga e sekuestruar

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë tifozë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë tifozë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë