Ishin në prag zhdukjeje, raporti i ri tregon rimëkëmbje të popullsisë së tigrave të Indisë

Ishin në prag zhdukjeje, raporti i ri tregon rimëkëmbje të popullsisë së tigrave të Indisë

Një tigër në Parkun Kombëtar Ranthambore në Indi

Tigrat dikur bridhnin nëpër Azi, numri i tyre arrinte deri në 100,000 në fillim të shekullit të 20-të, përpara se të binte deri në prag zhdukjeje. Deri në vitin 2006, popullsia e tyre në Indi - shtëpia e shumicës së tigrave të egër të mbetur në botë - arriti rekordin minimal prej vetëm 1. 411 individësh.

Por përpjekjet e dekadave të ruajtjes duket se më në fund kanë dhënë rezultat. Tigrat e Indisë janë më shumë se dyfishuar që atëherë, duke arritur në 3,167 vitin e kaluar, sipas regjistrimit të fundit të tigrave të publikuar të dielën.

Kjo është rreth 70% e popullsisë së tigrave të egër në botë, e cila është rreth 4,500, sipas Fondit Botëror të Kafshëve të Egra (WWF). Ringjallja e tigrave indianë përfaqëson një triumf për ambientalistët dhe një rreze shprese për vendet e tjera që luftojnë për të rritur numrin e kafshëve të egra. Raporti u publikua së bashku me festimet për të shënuar 50 vjetorin e ‘Projektit Tiger’, programi i ruajtjes i qeverisë i nisur në 1973.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Basha: Presidenti të zgjidhet nga populli, t’i rikthehen kompetencat! T’u hiqet imuniteti parlamentar atyre që janë nën hetim nga SPAK

Basha: Presidenti të zgjidhet nga populli, t’i rikthehen kompetencat! T’u hiqet imuniteti parlamentar atyre që janë nën hetim nga SPAK