Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, lirohet me kusht

Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, lirohet me kusht

Imran Khan

Gjykata e Lartë e Pakistanit dha të premten lirimin me kusht për ish-kryeministrin Imran Khan në një rast në lidhje me një rrjedhje të supozuar të sekreteve shtetërore, ndoshta një fitore e madhe për partinë e tij përpara zgjedhjeve kombëtare në shkurt.

Imran Khan është përfshirë në një lëmsh ​​betejash politike dhe ligjore që kur u rrëzua nga posti i kryeministrit në prill 2022. Ai nuk është parë në publik që kur u burgos për tre vjet në gusht për shitje të paligjshme, dhurata shtetërore gjatë qëndrimit në detyrë nga 2018 deri në 2022.

Nuk ishte menjëherë e qartë kur Khan do të lirohej nga burgu për shkak të numrit të urdhërarresteve të lëshuara kundër tij, u tha gazetarëve pas seancës Salman Safdar, një nga avokatët e Khan që e përfaqësonte atë në gjykatë.

Një juri prej tre anëtarësh i dha Khan dhe nënkryetarit të tij të partisë, Shah Mahmood Qureshi, lirim me kusht me garanci prej një milion rupi pakistaneze (3,600 dollarë) secili. Të dy u paditën në fillim të këtij muaji.

Akuza për sekretet shtetërore lidhet me një kabllogram të klasifikuar të dërguar në Islamabad nga ambasadori i Pakistanit në Uashington vitin e kaluar, të cilin Khan akuzohet se e ka bërë publike. Ai e mohon akuzën, duke thënë se përmbajtja është shfaqur në media nga burime të tjera.

Megjithë lirimin me kusht të së premtes, Khan mbetet i skualifikuar nga gara në zgjedhjet kombëtare të planifikuara për 8 shkurt për shkak të dënimit për korrupsion, të cilin një gjykatë e lartë refuzoi ta pezullonte të enjten. Ai ende planifikon të paraqesë dokumentet e tij të nominimit përpara afatit të së dielës, tha partia e tij.

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Trupat speciale mbi godinën, momenti i parë pas ekzekutimit të atentatorit të Trump

FOTOLAJM/ Trupat speciale mbi godinën, momenti i parë pas ekzekutimit të atentatorit të Trump