Ish-presidenti iranian Ahmadinejad, në garë për ta pasuar Raisin

Ish-presidenti iranian Ahmadinejad, në garë për ta pasuar Raisin

Mahmud Ahmadinejad

Ish-presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinejad, i është bashkuar një liste në rritje të kandidatëve të linjës së ashpër në garën presidenciale të këtij muaji, për ta zëvendësuar të ndjerin Ebrahim Raisi, i cili vdiq muajin e kaluar nga rrëzimi i helikopterit në afërsi të kufirit me Azerbajxhanin.

Ahmadinejad njoftoi më 1 qershor se ka për qëllim të garojë në zgjedhjet presidenciale, ndërsa mediat shtetërore raportuan më 2 qershor se 67-vjeçari dhe armiku i moçëm i reformistëve, është regjistruar.

Ahmadinejad dhe kandidatë të tjerë të mundshëm nuk ishin lejuar të garonin kundër Raisit në zgjedhjet e vitit 2021 nga institucionet e vetingut, të cilat në mënyrë rutinore ua ndalojnë kandidatëve të moderuar dhe sfiduesve të tjerë pjesëmarrjen në zgjedhjet e kontrolluar në Iran.

Afati për regjistrim për zgjedhjet presidenciale të 28 qershorit mbyllet më 3 qershor.

Këshilli i Gardës njofton pastaj për listën përfundimtare të kandidatëve për president më 11 qershor, pasi ta ketë përfunduar procesin e vlerësimit të tyre.

Para se të vdiste, Raisi shihej si pasardhësi i liderit suprem, 85-vjeçarit Ayatollah Khamenei, i cili ka pushtet themelor politik dhe fetar në bazë të sistemit klerik të Iranit.

Ahmadinejad shërbeu për dy mandate, mes viteve 2005 dhe 2013, ndërsa mandati i tij i dytë u mbizotërua nga protesta të mëdha për shkak të rizgjedhjes së tij të kontestueshme më 2009. Ka fundi i mandatit të tij, ai u duk i gatshme për ta sfiduar publikisht Khamenein.

Zgjedhjet presidenciale dhe zgjedhjet e tjera në Iran përshkruhen nga një dalje e ulët në votim, e cila është përkeqësuar në vitet e fundit, si pasojë e diskualifikimit të kandidatëve dhe luftës së pushtetit kundër mospajtuesve.

Grupet për të drejtat e njeriut janë ankuar për një rritje në shtypjen e lirisë së shprehjes në publik prej se Raisi, ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe disa të tjerë vdiqën nga rrëzimi i helikopterit në një rajon bjeshkor në veriperëndim të Iranit derisa po ktheheshin nga një vizitë zyrtare në Azerbajxhan.

Raisi akuzohej se shërbente si prokuror i një “komisioni për ekzekutim”, i cili ua mori jetën mijëra të burgosurve politikë dhe kundërshtarëve të regjimit në fund të viteve ’80 /REL/ 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Anija shqiptare i shkon në ndihmë gomones me emigrantë në Egje, ministri i Mbrojtes: U shpëtuan 20 palestinezë 

Anija shqiptare i shkon në ndihmë gomones me emigrantë në Egje, ministri i Mbrojtes: U shpëtuan 20 palestinezë